لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۶

پرزیدنت ترامپ در مصاحبه با صدای آمریکا از مناسبات تجاری جدید با چین خبر داد: اجازه نمی‌دهم رویه سابق را تکرار کنند


President Donald Trump answers a question from VOA contributor Greta Van Susteren on the sidelines of the G-20 Summit in Buenos Aires, Argentina, Nov. 30, 2018.
President Donald Trump answers a question from VOA contributor Greta Van Susteren on the sidelines of the G-20 Summit in Buenos Aires, Argentina, Nov. 30, 2018.

رئیس جمهوری ایالات متحده روز جمعه در مصاحبه اختصاصی با صدای آمریکا، از وجود نشانه‌های خوب در گفتگوها با چین خبر داد و گفت در مناسبات با دیگر کشورها از جمله چین اجازه نمی‌دهد که این کشورها «رویه سابق را تکرار کنند.»

دونالد ترامپ که برای شرکت در نشست سران گروه ۲۰ به بوئنوس آیرس رفته است، در گفت‌وگو با «گرتا ون ساسترن» از صدای آمریکا همچنین درباره تصمیم به عدم دیدار با همتای روس خود در حاشیه یک نشست بین المللی در آرژانتین گفت «زمان درستی» برای انجام دیدار نبود و ابراز امیدواری کرد در زمان بهتری با او دیدار کند.

وی گفت: «صریحا بگویم که به دلیل آنچه در ارتباط با اوکراین رخ داد، در مورد کشتی‌ها و ملوان‌های آنها، این زمان درستی (برای دیدار) نبود.»

این گفتگو در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در آرژانتین برگزار شد.
این گفتگو در حاشیه نشست سران گروه ۲۰ در آرژانتین برگزار شد.

وی در ادامه با بیان این که فکر می‌کنم ما روابط خیلی خوبی برقرار کرده‌ایم خاطرنشان کرد: «به نظرم ما روابط خوبی با روسیه و چین و دیگران خواهیم داشت و این مهم است. بنابراین در زمان مناسبی با او دیدار خواهم کرد.»

بخشی از این گفتگو را از توئیتر صدای آمریکا ببینید:

پرزیدنت ترامپ در پاسخ به پرسش دیگری درباره تجارت جهانی و تهدیدهایی که به نظر او در این حوزه وجود دارد گفت: «تهدیدهای زیادی هست. کشورهای زیادی سر ایالات متحده را کلاه گذاشتند و این هیچ چیز سری نیست که بگویم چین مثلا چند وقت این کار را می‌کرد.»

رئیس جمهوری آمریکا با یادآوری این که مدتها است در این باره حرف می‌زند گفت: «زمانی در مورد ژاپن می‌گفتم. البته حالا کمتر شده، اما ژاپن هم خیلی فعال است. تقریبا همه کشورها. منظورم این است که تقریبا هیچ کسی نبود که بداند ما در مذاکرات تجاری و گفت‌وگو بر سر توافق‌ها چه می‌کردیم.»

بخشی از این گفتگو را از فیسبوک صدای آمریکا ببینید:

وی اضافه کرد: «ما حدود ۸۰۰ میلیارد دلار کسری تجاری داریم و من دارم این را تغییر می‌دهم. با یو اس ام سی ای شروع کردیم، که جایگزین نفتاست. ما به تازگی با کره جنوبی هم به یک توافق عالی رسیدیم. و من فکر می‌کنم شاهد تغییرات بزرگی خواهیم بود. خیلی سریع.»

اشاره پرزیدنت ترامپ به «یو اس ام سی ای» توافق جدید تجاری بین ایالات متحده، کانادا و مکزیک است که امروز سران سه کشور در آرژانتین آن را امضا کردند.

بخشی از این گفتگو را از اینستاگرام صدای آمریکا ببینید:

وی در این زمینه به صدای آمریکا گفت: «این توافق بسیار بهتر از نفتاست. توافق عالی برای ایالات متحده است. توافقی است که حقیقتا می‌پسندیم. بررسی‌های زیادی بر روی آن انجام داده‌ایم و به شما می‌گویم، واقعا، حتی یک درصد هم علیه آن نشینده‌ام. آنها نیز این توافق را دوست دارند.»

رئیس جمهوری آمریکا در ادامه با بیان این که طرف های مقابل نیز نیز به توافق خوبی رسیده‌اند، تاکید کرد این یک توافق عالی برای هر سه کشور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG