لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۵۸

انتخابات مقدماتی ریاست جمهوری آمریکا؛ کروز و کیسیک علیه ترامپ متحد می شوند


جان کی سیک فرماندار اوهایو و تد کروز سناتور تگزاس، داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه
جان کی سیک فرماندار اوهایو و تد کروز سناتور تگزاس، داوطلبان نامزدی حزب جمهوریخواه

در آستانه برگزاری یک رای گیری دیگر انتخابات مقدماتی برای انتخاب نامزدهای نهایی ریاست جمهوری آمریکا، تد کروز و جان کیسیک اعلام کردند که برای شکست دادن دونالد ترامپ در برخی از ایالت‌ها با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

در آخرین تحولات رقابت سه نفره در جبهه جمهوریخواهان، سناتور تد کروز و جان کیسیک فرماندار اوهایو، در اقدامی استثنایی تصمیم گرفته‌اند که برای شکست دادن آقای ترامپ پیشتاز رقابت درون حزبی، در انتخابات مقدماتی در سه ایالت غربی و غرب میانه که در دو ماه آینده برگزار می‌شوند با هم همکاری ‌کنند.

این در حالیست که قرار است سه‌شنبه، هفتم اردیبهشت انتخابات مقدماتی در پنج ایالت شرقی آمریکا از جمله مریلند که در همسایگی پایتخت ایالات متحده است، برگزار شود.

نظرسنجی‌های پیش از انتخابات، آقای ترامپ از حزب جمهوریخواه و خانم کلینتون از حزب دمکرات را پیروز رقابت‌های درون حزبی پیش بینی کرده‌اند.

دونالد ترامپ که به موضعگیری‌های جنجالی مشهور است روز یکشنبه در یکی از برنامه‌های تبلیغاتی خود در ایالت مریلند گفت که داوطلبان نامزدی در اردوگاه حزب رقیب، "حقه باز و کمونیست" هستند.

او گفت: "در ابتدا در رقابت‌های جمهوریخواهان ۱۷ نفر داوطلب بودند، حالا به سه نفر کاهش یافته‌اند. اما در رقابت دموکراتها شما هیلاری حقه باز را در برابر برنی سندرز کمونیست دارید. این مرد دیوانه است. می‌توانید او را سوسیالیست بنامید اما او در واقعیت می‌خواهد مالیات را تا حد صد درصد درآمد شماها افزایش دهد. او می‌خواهد آموزش را رایگان کند، این و آن را مجانی کند، هر چه که می خواهید. این مساله در اظهار نامه مالیاتیش مشخص است، چرا که او اصلا پولی در نیاورده است. خدا می‌داند که او چه می‌گوید."

با این حال در آخرین ساعات یکشنبه شب، ستادهای انتخاباتی تد کروز و جان کیسیک اعلام کردند که برای جلوگیری از دریافت تعداد مورد نیاز حمایت نمایندگان حزبی برای دریافت نامزدی حزب توسط آقای ترامپ با هم به نوعی ائتلاف خواهند کرد.

به عبارت دیگر، آقای کیسیک راه را برای پیروزی سناتور کروز در ایالت ایندیانا در روز ۱۴ اردیبهشت فراهم خواهد کرد و در ازای آن سناتور کروز راه رای برای پیروزی فرماندار ایالت اوهایو در انتخابات مقدماتی در ایالت‌های اورگان و نیومکزیکو هموار خواهد کرد.

آقای ترامپ برای دریافت نامزدی حزب به حمایت ۱۲۳۷ نماینده حزبی نیاز دارد، در حالی که تا کنون توانسته است که حمایت ۸۴۵ نماینده را از آن خود کند. در این بین ۷۳۳ نماینده حزبی از ایالت‌هایی که هنوز انتخابات مقدماتی در آنها برگزار نشده، باقی مانده‌اند.

از سوی دیگر در حزب دموکرات، خانم کلینتون در کارزار انتخاباتی خود در ایالت پنسلوانیا گفت که برای اجرایی شدن پتانسیل نسل آینده آمریکا از حقوق کودکان همواره دفاع خواهد کرد.

سناتور سندرز هم که راه ناهمواری برای دریافت نامزدی حزب دموکرات دارد، اذعان کرد که این راه دشوارتر شده است.

اما گفت که پیامش در بین جوانان شوق حضور پای صندوق رای را به همراه داشته است.

او گفت: "در حالی که مسیر دستیابی به هدفمان که همان پیروزی است باریکتر شده است، اما ما همچنان راهمان را به امید پیروزی ادامه می دهیم. کارزارمان تاکنون نشان داده است که تعداد بسیاری در کشور از وضعیت موجود ناراضی هستند. مردم متوجه شده‌اند که ثروت حدود ۲۰ نفر در این کشور با ثروت ۱۵۰ میلیون نفر از جمعیت کشور برابری می‌کند و می خواهند با این بی‌عدالتی مبارزه کنند."

انتخابات مقدماتی آمریکا در خرداد ماه پایان می‌یابد.

XS
SM
MD
LG