لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۳:۳۵

سفر آسیایی اوباما؛ رئیس جمهوری آمریکا از بنای یادبود قربانیان بمب اتم بازدید می کند


باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در سفر خود به ویتنام و ژاپن از بنای یادبود قربانیان بمب اتمی هیروشیما، اولین بمباران اتمی در جهان، بازدید خواهد کرد.

دهمین سفر آسیایی رئیس جمهوری آمریکا، شنبه شب اول خرداد به وقت واشنگتن انجام می شود.

اریک شولتز سخنگوی کاخ سفید هدف از سفر باراک اوباما به ژاپن و ویتنام را تاکیدی مجدد بر سیاست آسیا محور دولت آمریکا و تعهد واشنگتن به تقویت روابط دیپلماتیک، اقتصادی و امنیتی با کشورها و مردم آن منطقه توصیف کرد و گفت: "رئیس جمهوری در پی تعمیق روابط با این دو کشور است؛ امری که در چارچوب پیشبرد منافع امنیت ملی آمریکا، هدفی اساسی برای این سفر است."

هر دو کشور ژاپن و ویتنام گذشته تلخی در روابط با آمریکا داشته‌اند اما با گذشت زمان، روابط مستحکمی با آمریکا برقرار کردند. بمباران اتمی هیروشیمای ژاپن، که به جنگ جهانی دوم پایان داد، و جنگ ویتنام، که در نهایت به سقوط دولت مورد حمایت آمریکا و استقرار رژیمی کمونیستی در آن کشور منجر شد، مهم ترین نماد این گذشته تلخ است.

سخنگوی کاخ سفید اما اعلام کرد که هدف باراک اوباما از بازدید از هیروشیما عذرخواهی از سیاست گذشته آمریکا نیست.

او گفت: "هدف رئیس جمهوری نثار تاج گلی در بنای یادبود قربانیان است. نخست وزیر ژاپن نیز همراه او خواهد بود. با این حال انتظار داریم، رئیس جمهوری به تلفات انسانی و نقش آمریکا به عنوان اولین کشوری که از بمب اتمی استفاده کرد، اشاره کند."

آقای اوباما قرار است در جریان سفر خود به ژاپن در اجلاس کشورهای گروه هفت نیز شرکت می‌کند.

رئیس جمهوری آمریکا قبل از دیدار از ژاپن به ویتنام خواهد رفت. او روز دوشنبه با رهبران ویتنام در هانوی ملاقات و گفتگو خواهد کرد و به گفته سخنگوی کاخ سفید دیداری هم با جوانان، رهبران مدنی و مدیران شرکت‌های آن کشور خواهد داشت.

جان کری وزیر خارجه آمریکا نیز یک ماه و نیم پیش از بنای یادبود قربانیان بمباران اتمی هیروشیما بازدید کرد. او در آن هنگام گفت این دیدار نشان داد که درس‌های تاریخی تا چه حد برای تصمیم گیری برای آینده اهمیت دارد.

دولت ویتنام در آستانه سفر اوباما به آن کشور، کشیش نگوئن ون لی را که در دو دهه گذشته برای ترویج اصلاحات دمکراتیک یا در زندان و یا بازداشت خانگی بود، آزاد کرده است. با این حال، خواهر کشیش لی به صدای آمریکا گفت که آزادی برادرش موقتی است و او ممکن است برای گذراندن محکومیت هشت ساله اش به زندان باز گردانده شود.

XS
SM
MD
LG