لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۰۵

باراک اوباما و یک سفر تاریخی دیگر؛ این بار به هیروشیمای ژاپن


استقبال رسمی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید - ۲۸ آوریل ۲۰۱۵
استقبال رسمی باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا از شینزو آبه نخست وزیر ژاپن در کاخ سفید - ۲۸ آوریل ۲۰۱۵

باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا می گوید در سفر به ژاپن، از شهر هیروشیما نیز دیدن خواهد کرد؛ شهری که در جریان جنگ جهانی دوم یک هواپیمای آمریکایی در سال ۱۹۴۵ نخستین بمب اتمی را به سوی آن پرتاب کرد. این نخستین بار خواهد بود که یک رئیس جمهوری ایالات متحده از آن شهر دیدن می کند.

روسای جمهوری آمریکا در هفت دهه گذشته از سفر به هیروشیما، و همچنین ناگازاکی - که دومین بمب اتمی سه روز بعد از هیروشیما بر آن شهر انداخته شد - پرهیز کرده اند؛ ظاهرا نمی خواستند چنین دیداری به منزله عذرخواهی از ویرانی هایی که بمب های اتم موجب شدند، دیده شود.

بنا بر اعلام کاخ سفید آقای اوباما در پایان سفر از پیش برنامه ریزی شده یک هفته ای خود به ویتنام و ژاپن – که از ۲۱ ماه مه میلادی (اول خرداد ماه) آغاز می شود – همراه با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن از شهر هیروشیما دیدن خواهد کرد.

بن رودز مشاور رئیس جمهوری آمریکا، این ایده که باراک اوباما در جریان این سفر ممکن است از بمباران این دو شهر عذرخواهی کند را رد کرد و گفت، رئیس جمهوری "در تصمیم استفاده از بمب اتمی در پایان جنگ جهانی دوم بازنگری نخواهد کرد. به جای آن، نگرشی متمرکز بر آینده مشترک ما با ژاپن، ارائه خواهد داد."
برای اولین بار، یک رئیس جمهوری آمریکا از هیروشیما دیدار می کند

آقای اوباما قرار است برای حضور در نشست رهبران هفت کشور صنعتی موسوم به گروه ۷ به ژاپن سفر کند. به گفته سخنگوی کاخ سفید وی برای برجسته ساختن ادامه تعهد به دنبال کردن صلح و امنیت جهانی بدون تسلیحات اتمی، از هیروشیما دیدن خواهد کرد.

جان کری وزیر خارجه آمریکا ماه گذشته از هیروشیما دیدن کرد و گفت بنای یادبودی که در آنجا برپا شده است "به یاد می آورد که ما نه فقط متعهد هستیم به تهدید تسلیحات اتمی پایان دهیم، بلکه کوشش های خود را برای پرهیز از جنگ تجدید کنیم."

باراک اوباما پیشتر نیز سفر تاریخی دیگری را در مقام ریاست جمهوری ایالات متحده رقم زد و آن سفر به کوبا، پس از عادی سازی روابط با این کشور کمونیستی پس از بیش از نیم قرن بود.

XS
SM
MD
LG