لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۱۹

دیدار تاریخی جان کری از بنای یادبود قربانیان بمباران اتمی هیروشیمای ژاپن


جان کری به همراه وزرای خارجه شش کشور بزرگ صنعتی در بنای یادبود قربانیان حمله اتمی آمریکا به هیروشیما حضور یافت.
جان کری به همراه وزرای خارجه شش کشور بزرگ صنعتی در بنای یادبود قربانیان حمله اتمی آمریکا به هیروشیما حضور یافت.

جان کری، وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا، بلندپایه ترین مقام آمریکایی است که در ژاپن، از بنای یادبود قربانیان بمباران اتمی هیروشیما دیدار کرده است.

جان کری که به همراه وزرای خارجه کشورهای صنعتی جهان موسوم به گروه هفت در هیروشیما حضور یافته، روز دوشنبه در این بنای یادبود حضور یافت و دسته گلی برای احترام به قربانیان گذاشت.

پیشتر رسانه های آمریکا اعلام کرده بودند آقای کری قصد ندارد برای بمباران اتمی ژاپن در زمان جنگ جهانی دوم عذرخواهی کند.

جان کری بعد از دیدار از این بنای یادبود و موزه قربانیان هیروشیما، در حالیکه کاملا متاثر بود، گفت من فکر می کنم همه از جمله پرزیدنت اوباما باید هیروشیما را ببینند.

وزیر خارجه آمریکا گفت شدیدا متاثر شده و رهبران جهان هنگام تصمیم گیریهایشان باید همیشه این طور حوادث را در خاطر داشته باشند.

کری افزود: با آمدن اینجا و عملاً دیدن این موزه، می بینیم که درس گرفتن از گذشته برای حال و آینده تا چه حد اهمیت دارد.

وی گفت: دیدن این موزه، یادآور عمق وظیفه هر یک از ما خدمت کاران دولت است که باید برای صلح کار کنیم و این که تلاش پرزیدنت اوباما و دیگر رهبرانی را که چندی قبل در اجلاس امنیت اتمی گردهم آمدند،ادامه دهیم.

کنایه کری به ترامپ

وزیر خارجه آمریکا برای شرکت در نشست وزرای خارجه هفت کشور صنعتی جهان در ژاپن حضور دارد. موضوع اصلی این گردهمایی "عدم تولید و گسترش تسلیحات اتمی و خلع سلاح" است.

در کنفرانس مطبوعاتی پایان سفر، آقای کری بدون نام بردن، از گفته دونالد ترامپ نامزد پیشروی جمهوریخواه انتقاد کرد.

کری گفت: "اینکه یک داوطلب کسب سمت عالی دولتی بگوید ما باید سلاح اتمی بیشتر تولید کنیم و به کشورهایی چون کره جنوبی و ژاپن دهیم، مسخره است و درست نقطه مقابل هدف هر رئیس جمهوری جمهوریخواه و دموکرات پس از جنگ جهانی دوم بوده است.

اوباما شاید به بنای یادبود نرود

بعد از این نشست وزرای خارجه کشورهای گروه هفت، قرار است اجلاس سران هفت کشور صنعتی جهان ماه آینده باز در ژاپن برگزار می شود اما مشخص نیست باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه این نشست به بنای یادبود قربانیان هیروشیما برود یا خیر.

جان کری در پاسخ به سوالی در این باره گفت هنوز معلوم نیست که پرزیدنت اوباما از این مکان یادبود دیدار کند.

تحلیلگران می گویند ممکن است رفتن باراک اوباما به بنای یادبود هیروشیما، در داخل آمریکا این بازدید، عذرخواهی آمریکا از ژاپن تلقی شود.

۷۱ سال پیش، بعد از اینکه ژاپن بر حملات خود به چین متحد آمریکا و متفقین افزود، آمریکا بر روی شهرهای هیروشیما و ناکازاکی بمب اتمی انداخت که شش روز بعد امپراتوری ژاپن رسما تسلیم شد. در این دو بمباران بیش از دویست هزار نفر کشته شدند.

روز دوشنبه، در پایان نشست وزرای خارجه گروه هفت، بیانیه ای مبنی بر حرکت به سمت جهانی بدون تسلیحات هسته ای صادر شد.

XS
SM
MD
LG