لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۵۸

دیدار باراک اوباما با جیسون رضائیان و جشن تولد چهل سالگی او در کلوب مطبوعات آمریکا


جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی در مراسم کلوب ملی مطبوعات
جیسون رضائیان و همسرش یگانه صالحی در مراسم کلوب ملی مطبوعات

جیسون رضائیان خبرنگار آمریکایی ایرانی تبار روزنامه واشنگتن پست روز دوشنبه با باراک اوباما رئیس جمهوری آمریکا دیدار کرد.

به نوشته روزنامه واشنگتن پست در این دیدار خصوصی که یگانه صالحی همسر جیسون نیز حضور داشت، آقای اوباما از تلاشهای این روزنامه و علی رضائیان برادر آقای رضائیان برای آزادی او تقدیر و تشکر کرد.

پرس کلاب (باشگاه ملی مطبوعات آمریکا) نیز روز دوشنبه مراسمی را تحت عنوان "جیسون به خانه خوش آمدی" برگزار کرد.

این خبرنگار آمریکایی ایرانی، به همراه سه آمریکایی ایرانی تبار دیگر در روز بیست و ششم دی ماه در چارچوب تبادل زندانی با ایران و همزمان با روز اعلام اجرای برجام آزاد شد.

در مراسم باشگاه ملی مطبوعات، که به مناسبت آزادی و بازگشت آقای رضائیان به آمریکا و نیز تولد ۴۰ سالگی او برگزار شد، علاوه بر همسر و برادر این خبرنگار، نماینده حوزه انتخابیه محل سکونت آقای رضائیان در مجلس نمایندگان کنگره آمریکا و سر دبیر ارشد روزنامه واشنگتن پست سخنرانی کردند.

جرد هافمن، نماینده ایالت کالیفرنیا در کنگره در سخنانش حمایت روزنامه واشنگتن پست از همکارشان در ایران را مثال زدنی دانست و گفت: "اگر می خواهید بدانید چه میزان یک روزنامه به وضعیت خبرنگارش اهمیت می دهد، به مارتین بارون و تیمش در واشنگتن پست بنگرید. بدون تلاشهای شبانه روزی آنها و بدون تمرکز دیپلماتیک وزیر خارجه جان کری و تیمش و همکاری سفارت سویس در تهران و دفاع مستمر همکارانش در رسانه ها، جیسون تولد چهل سالگی اش را در جای تاریکی می گذراند."

مارتین بارون سردبیر ارشد روزنامه واشنگتن پست تحمل فشار مستمر را جزو جدا نشدنی حرفه خبررسانی دانست: "بازداشت جیسون و دوران زندان او نشانه ای از شکننده بودن آزادی خبرنگاران است. در حالیکه ایران با بازداشت او مرتکب کاری غیرقانونی شد، اما ناگفته نماند که آزادی هایمان سلب ناشدنی نیست، حتی در آمریکا. زیرا هم اکنون زمزمه های شومی شنیده می شود که خبرنگاران باید بر اساس قانون مورد آزار و اذیت قرار گرفته و از نظر مالی تحت فشار باشند، تا خبررسانی آنها کنترل شود."

علی رضائیان برادر بزرگتر جیسون، در این مراسم از خدمات باشگاه ملی مطبوعات در هماهنگ کردن مصاحبه با رسانه های متفاوت در آمریکا با هدف زنده نگه داشتن واقعیت بی گناه زندانی بودن برادر خبرنگارش قدردانی کرد.

یگانه صالحی همسر رضائیان نیز در سخنانی از اینکه توانسته بودند کابوس اتفاقاتی را که در یک چشم بهم زدن بر آنها آوار شده بود، با کمک و تلاشهای دولت آمریکا و همکاران رسانه ای او پشت سر بگذارد، ابراز خرسندی کرد.

آقای رضائیان روز ۳۱ تیر ماه ۱۳۹۳ به همراه همسرش، به اتهام جاسوسی در تهران بازداشت شد؛ اتهامی که او؛ خانواده‌اش و دولت آمریکا رد کردند. خانم صالحی بعد از حدود دو ماه با قید وثیقه آزاد شد.

آزادی جیسون به همراه امیر حکمتی، تفنگدار پیشین آمریکا و سعید عابدینی کشیش ایرانی آمریکایی، طی یک دوره مذاکرات طولانی که به موازات گفتگوهای توافق اتمی در جریان بود در توافق تبادل زندانیان ایران و آمریکا، به آمریکا برگشتند.

XS
SM
MD
LG