لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۸:۰۶

وزیر دفاع آمریکا: مذاکره با کره شمالی در بهترین حالت، با سختی زیاد همراه خواهد بود


وزیر دفاع آمریکا در کنار وزرای دفاع کره جنوبی و ژاپن در کنفرانس امنیتی سنگاپور
وزیر دفاع آمریکا در کنار وزرای دفاع کره جنوبی و ژاپن در کنفرانس امنیتی سنگاپور

جیم متیس وزیر دفاع آمریکا اعلام کرد که تحریم‌های بین‌المللی علیه کره شمالی تنها پس از «اقدامات روشن و مشخص» آن کشور در از کار انداختن برنامه اتمی‌‌اش، کاهش می‌یابد.

آقای متیس که روز یکشنبه ۱۳ خرداد در یک گردهمایی امنیتی در سنگاپور سخن می‌گفت، همچنین اظهار کرد که گفتگوها با کره شمالی در بهترین حالت، با سختی و ناهمواری زیادی توام خواهد بود.

وزیر دفاع آمریکا در کنفرانس امنیتی سنگاپور که با شرکت همتایان او از ژاپن و کره جنوبی تشکیل شده است بر «حفظ هشیاری واشنگتن و متحدانش در گفتگوهای خلع سلاح اتمی کره شمالی» تاکید کرد.

او گفت: «همچنان از تمام قطعنامه‌های شورای امنیت در مورد کره شمالی پیروی می‌کنیم. تحریم‌ها علیه کره شمالی تنها پس از اقدامات ملموس، قابل بازرسی و غیرقابل برگشت در مورد خلع سلاح اتمی پیونگ یانگ، کاهش می‌یابد.»

کره‌شمالی برای چندین بار رسماً اعلام کرده که خواستار «خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره» است.

وزیر دفاع آمریکا نیز برای اولین بار از «خلع سلاح اتمی» آن شبه جزیره به عنوان موضع رسمی واشنگتن نام برد.

جیم ماتیس گفت: «موضع ما هنوز خلع سلاح اتمی قابل بازرسی و غیرقابل برگشت شبه جزیره کره است، و هم اکنون مذاکرات مقدماتی دیپلمات‌ها در نیویورک و سنگاپور در جریان است.»

بسیاری از تحلیلگران غربی، از جمله اریک گومز از اندیشکده کاتو می‌گویند که «خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره که مد نظر کره شمالی ست، نیروهای آمریکا در کره جنوبی و چتر اتمی آمریکا در مورد ژاپن را نیز در بر می‌گیرد.»

اما وزیر دفاع آمریکا می گوید که دستور جلسه کنفرانس سران آمریکا و کره شمالی شامل بحث در مورد حضور نیروهای آمریکا در کره جنوبی نیست.

او گفت: «موضوع تعداد نیروهای آمریکا در کره جنوبی مربوط به واشنگتن و سئول است و به گفتگوها در مورد ظرفیت اتمی و موشکی کره شمالی ارتباطی ندارد.»

اولین نشست سران آمریکا و کره شمالی ۹ روز دیگر در سنگاپور برگزار می‌شود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG