لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۷

پرزیدنت ترامپ: مذاکرات بسیار بسیار خوب پیش می‌رود


.
.

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا گفت مذاکرات پیرامون برگزاری نشست سران آمریکا و کره شمالی که برای روز ۲۲ خرداد در سنگاپور برنامه ریزی شده است، همچنان در جریان است. آقای ترامپ افزود که مقام‌های دولت آمریکا در حال کار برای نهایی کردن جزییات هستند.

رئیس جمهوری آمریکا عصر شنبه پنجم خرداد در کاخ سفید به خبرنگاران گفت: «مذاکرات بسیار بسیار خوب پیش می رود.»

​دونالد ترامپ افزود: «اگر بتوانیم در زمینه خلع سلاح اتمی شبه جزیره کره به موفقیت دست یابیم، این برای کره شمالی عالی خواهد بود، برای کره جنوبی هم بسیار خوب است، برای ژاپن هم خوب خواهد بود، برای دنیا بسیار خوب است، برای آمریکا عالی است و برای چین هم خوب خواهد بود. افراد زیادی در این زمینه در حال تلاش هستند و همه چیز خوب پیش می رود.»

در همین حال یک گروه از مقام های آمریکایی بامداد یکشنبه وارد کره شمالی شدند تا در باره دیدار احتمالی روسای جمهوری آمریکا و کره شمالی گفتگو کنند. به گزارش روزنامه واشنگتن پست سونگ کیم، سفیر پیشین آمریکا در کره جنوبی و از مذاکره کنندگان هسته ای پیشین با کره شمالی، رهبری تدارکات دیدار احتمالی سران دو کشور را بر عهده دارد.

ملاقات سران دو کره

رئیس جمهوری کره جنوبی روز یکشنبه در مورد نتایج گفت وگوهای اخیر خود با رهبر کره شمالی گفت که کیم جونگ اون رهبر کره شمالی آماده است تا با رئیس جمهوری آمریکا در مورد خلع سلاح اتمی کامل شبه جزیره کره مذاکره کند.

رئیس جمهور کره جنوبی و رهبر کره شمالی عصر روز شنبه در نزدیک منطقه مرزی دو کشور دیدار کردند.

مون جائه این، رئیس جمهور کره جنوبی و کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی در این دیدار غیر منتظره در مورد چگونگی آماده شدن برای حضور احتمالی کره شمالی در اجلاس سنگاپور که ممکن است با حضور پرزیدنت ترامپ برگزار شود تبادل نظر کردند.

وزیر خارجه ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه تاکید کرده بود که پرزیدنت ترامپ به دیپلماسی به عنوان ابزار اصلی برای رسیدن به اهداف سیاست خارجی خود که بسیاری از آنها با اهداف جامعه جهانی مشترک هستند، مانند تهدیدهای هسته‌ای کره شمالی و ایران، متعهد است.

قرار بود دیدار پرزیدنت ترامپ و رهبر کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار شود، اما صبح پنجشنبه به وقت واشنگتن، پرزیدنت دونالد ترامپ از لغو دیدار خود با کیم جونگ اون خبر داد.

پرزیدنت ترامپ در نامه ای خطاب به کیم جونگ اون رهبر کره شمالی نوشت دیدار برنامه‌ریزی‌شده با رهبر کره شمالی را به دلیل لحن خصمانه بیانیه اخیر کره شمالی علیه آمریکا لغو کرده است. رئیس جمهور آمریکا در نامه خود از رهبر کره شمالی برای آزادی زندانیان آمریکایی تشکر کرد و نوشت امیدوار است که به زودی دیدار با رهبر کره شمالی اتفاق بیفتد.

رئیس جمهور آمریکا از رهبر کره شمالی خواسته بود اگر نظرش برای دیدار عوض شد، به او نامه بنویسد یا تماس بگیرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG