لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۰۹

اشاره پرزیدنت ترامپ به قدرت تحریم‌های آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران، در دیدار با فرستاده رهبر کره شمالی


پرزیدنت ترامپ در دیدار با فرستاده کره شمالی، در کنار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده
پرزیدنت ترامپ در دیدار با فرستاده کره شمالی، در کنار مایک پمپئو وزیر خارجه ایالات متحده

رئیس جمهوری آمریکا در دیدار با فرستاده رهبر کره شمالی، تحریم‌های ایالات متحده علیه کره شمالی را قدرتمند خواند و گفت که قدرت تحریم های آمریکا در مورد ایران به خوبی دیده خواهد شد.

پرزیدنت ترامپ بعد از ظهر جمعه ۱۲ خرداد با ژنرال کیم یونگ چول، دومین مرد قدرتمند کره شمالی که حامل نامه رهبر آن کشور برای پرزیدنت ترامپ بود، دیدار کرد و پس از این دیدار گفت که نشست سران آمریکا و کره شمالی ۱۲ ژوئن (۲۲ خرداد) در سنگاپور برگزار می‌شود.

پرزیدنت ترامپ با اعلام این خبر، این دیدار را یک شروع خواند و گفت که همه مسائل که حاصل سالها دشمنی است، در یک دیدار حل نخواهد شد.

او اضافه کرد: «این آغاز یک فرآیند است و بالا و پائین دارد. اما تصور می‌کنم که کره شمالی خواستار این است که این فرآیند به نتیجه برسد.»

رئیس جمهوری آمریکا گستردگی و عمق تحریم‌های اعمال شده در مورد کره شمالی را با آنچه قرار است در مورد ایران انجام شود، مقایسه کرد و گفت: «کره شمالی بالقوه می‌تواند تبدیل به کشور بزرگی بشود، و تصور می‌کنم که کره جنوبی، ژاپن و چین هم در این راه به کره شمالی کمک خواهند کرد. من هم دیگر نمی‌خواهم در مورد فشار حداکثری به کره شمالی حرف بزنم، چون تماس‌ها و گفتگوهای خیلی خوبی داشتیم، اما تحریم ها در حال حاضر برداشته نخواهند شد؛ تحریم‌های گسترده‌ای است، و قدرت آن را در مورد ایران به خوبی خواهید دید. با این حال امیدوارم روزی برسد که تمام تحریم‌ها علیه کره شمالی لغو شود.»

ده روز پیش، رئیس جمهوری آمریکا در پاسخ به موضعگیری تند کره شمالی با ارسال نامه ای کنفرانس سران را لغو کرده بود.

آقای ترامپ درباره آن رویداد توضیح داد: «نامه من پاسخ به نامه آنها بود؛ آنها گفته تندی را مطرح کردند و من هم در پاسخ قرار دیدارمان را لغو کردم، اما همانطور که می‌بینید همه چیز با قبل تفاوت کرده است. دوازده ژوئن با رهبر کره شمالی ملاقات خواهم کرد، و تصور می‌کنم که در نهایت نتیجه بسیار خوبی خواهد داشت.»

در همین حال، آخرین اظهارات وزیر خارجه آمریکا در هفته گذشته حاکی از آن است که هنوز هدف نهایی کاخ سفید در مورد کره شمالی تغییر نکرده است.

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که پرزیدنت ترامپ و آمریکا به دنبال خلع سلاح اتمی کامل، قابل تائید و غیر قابل برگشت کره شمالی هستند.

به گفته کاخ سفید، دو تیم جداگانه از جانب آمریکا و کره شمالی برای تهیه مقدمات برگزاری کنفرانس سران به سنگاپور اعزام شده‌اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG