لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۴۹

سفارت آمریکا خواستار دور بودن آمریکاییان از نیروگاه اتمی ژاپن شد


نیروهای بیمارستانی در شهر هیتاچی در حال معاینه یک زن هستند که احتمال می رود در معرض پرتوهای رادیو اکتیو قرار گرفته است. ۱۶ مارس ۲۰۱۱
نیروهای بیمارستانی در شهر هیتاچی در حال معاینه یک زن هستند که احتمال می رود در معرض پرتوهای رادیو اکتیو قرار گرفته است. ۱۶ مارس ۲۰۱۱

سفارت آمریکا در توکیو به شهروندان آمریکایی توصیه کرده است دست کم ۸۰ کیلومتر از محل نیروگاه اتمی آسیب دیده ژاپن دور بمانند.

کارشناسان می گویند این نیروگاه که بر اثر زلزله ۹ ریشتری روز جمعه آسیب دید، پرتو هایی از خود ساطع می کند که سطح رادیو اکتیو آن به شدت بالاست.

درخواست ایالات متحده از آمریکاییان برای ترک منطقه تا شعاع ۸۰ کیلومتری نیروگاه اتمی دای-ایچی در فوکوشیما، از احتیاط بیشتری نسبت به درخواست دولت ژاپن برخوردار است که از شهروندان خود خواسته است در صورتیکه در ۳۰ کیلومتری این نیروگاه قرار دارند، منطقه را ترک کنند.

سفیر آمریکا در ژاپن گفت دستور او بر اساس مشورت کارشناسان آمریکایی در ژاپن و اطلاعات ارائه شده توسط مسوولان ژاپنی گرفته شده است.

محدوده ۸۰ کیلومتری اعلام شده شامل نیروهای نظامی آمریکا، مستقر در ژاپن نیز می شود.

در واشنگتن، رییس کمیسیون تنظیم مقررات هسته ای آمریکا محدوده بزرگتری را به دلیل سطح به شدت بالای پرتوهای رادیو اکتیو نیروگاه فوکوشیما، توصیه کرده است.

وی به اعضای کنگره آمریکا روز چهارشنبه گفت کمیسیون او، بر این نظر است که حوضی که سوخت مصرف شده در راکتور شماره چهار را در خود دارد، فاقد آب است و پرتوهایی که ساطع می شوند، می تواند برای کارگران اضطراری نیروگاه در کوتاه مدت مرگبار باشد.

روز چهارشنبه، کارگران نیروگاه، بطور موقت این محل را ترک کردند اما دوباره، به تلاش ها برای کاهش دمای مواد اتمی که به سطح بیش از اندازه بالا رسیده است، ادامه دادند.

XS
SM
MD
LG