لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۳۰

اوضاع در نيروگاه اتمی آسيب ديده ژاپن بحرانی تر شده است


اوضاع در نيروگاه اتمی آسيب ديده ژاپن بحرانی تر شده است
اوضاع در نيروگاه اتمی آسيب ديده ژاپن بحرانی تر شده است

اوضاع در نيروگاه برق اتمی زلزله زده ژاپن امروز، چهارشنبه، در پی افزايش تشعشعات راديو اکتيو بحرانی تر شده است، و مقامات حتی مجبور شده اند يک بار موقتا تمامی تکنسين ها را از نيروگاه خارج کنند.

تلويزيون سراسری ژاپن تصاوير هلی کوپترهائی را پخش می کند که درتلاش برای پائين آوردن درجه حرارت، و جلوگيری از ذوب شدن ميله های سوخت اتمی در رآکتور شماره ۳ نيروگاه آسيب ديده فوکوشيما آماده عمل شده اند. اما همين تلويزيون می گويد ارتش پس از پرواز هلی کوپتر ديگری برفراز نيروگاه، و اندازه گيری ميزان تشعشع، اين برنامه را لغو کرده است.

يوکيو ادانو وزير مشاور در کابينه ژاپن می گويد برای تزريق آب به رآکتور آسيب ديده از طريق تاسيسات زمينی برنامه های جديدی تدارک ديده شده است.

ژاپنی ها امروزشان را همچنين با تصاوير تلويزيونی يک آتش سوزی جديد در رآکتور شماره ۴ نيروگاه فوکوشيما آغاز کردند، که روز سه شنبه نيز صحنه حريق دوساعته ای بود که شعله های آن تشعشات اتمی را تا ۲۴۰ کيلومتری جنوب نيروگاه برده بود. آتش سوزی جديد به فاصله نيم ساعت خاموش شد، اما اکنون نيروگاه شماره ۳ صحنه خروج ستون هائی از دود و بخارهائی سفيد رنگ است.

ادانو در يک کنفرانس خبری در توکيو گفت دود و بخار احتمالا از حفره ای خارج می شود که در پوشش عايقی رآکتور پيدا شده است. مقامات روز قبل از ايجاد حفره ای مشابه در پوشش عايقی رآکتور شماره ۲ خبر داده بودند.

ادانو گفت يک گروه کوچک ۵۰ نفری از کارگرانی که به دلائل ايمنی از نيروگاه بيرون آورده شده بودند کماکان به تلاش برای پمپاژ آب دريا به هر شش رآکتور نيروگاه ادامه می دهند. در همين حال بنظر می رسد سطح تشعشات ممکن است تا اواسط روز رو به کاهش بگذارد. وی بعدا گفت نتيجه اندازه گيری ها نشان می دهد سطح تشعشعات در محدوده ۳۰ کيلومتری اطراف نيروگاه به حدی نيست که سلامتی مردم را تهديد کند.

XS
SM
MD
LG