لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۱:۵۶

هلیکوپتر های ارتش ژاپن برای کاهش دمای راکتورها تلاش می کنند


تصویر گرفته شده از تلویزیون ان اچ کی ژاپن یک هلیکوپترنظامی را نشان می دهد که بر راکتور شمار سه نیروگاه فوکوشیما آب تخلیه می کند. ۱۷ مارس ۲۰۱۱
تصویر گرفته شده از تلویزیون ان اچ کی ژاپن یک هلیکوپترنظامی را نشان می دهد که بر راکتور شمار سه نیروگاه فوکوشیما آب تخلیه می کند. ۱۷ مارس ۲۰۱۱

مسوولان ژاپنی هلیکوپتر های نظامی را مامور کرده اند تا بر روی نیروگاه اتمی آسیب دیده از در فوکوشیما آب تخلیه کنند، اقدامی که برای کاهش دمای بیش از اندازه بالای راکتورهای داخل نیروگاه صورت می گیرد.

نیروگاه اتمی فوکوشیما در زلزله ۹ ریشتری و سونامی روز جمعه آسیب دید.

روز چهارشنبه رها شدن پرتوهای راديواکتيو به حدی رسيد که کارکنان نيروگاه فوکوشيما به دلیل وضعیت بحرانی موقتا مجبور به تخليه نيروگاه شدند.

این درحالی است که تلوزیون ژاپن صبح روز پنجشنبه هلیکوپترهایی را نشان داد که با حمل سطل های بزرگ، آب داخل آنها را روی نیروگاه خالی می کردند.

مسوولان سعی دارند با کاهش دمای میله های سوخت مصرف شده در نیروگاه اتمی، از فاجعه رها شدن پرتوهای رادیو اکتیو در محیط زیست جلوگیری کنند.

یک مقام ارشد اتمی آمریکا می گوید خطر قابل توجهی از ناحیه رها شدن پرتوهای رادیو اکتیو که در سطح خطرناکی قرار دارند، وجود دارد.

او روز چهارشنبه در واشنگتن، به قانونگداران آمریکایی گفت تلاش ها برای کاهش دمای سیستم داخل نیروگاه شکست خورده است و پایین نگه داشتن دمای میله های سوخت بسیار مشکل شده است.

در وین، سازمان بین المللی انرژی اتمی اعلام کرد دمای سه راکتور نیروگاه اتمی ژاپن در حال افزایش است.

این سازمان وضعیت نیروگاه فوکوشیما را «بسیار خطرناک» توصیف کرد.

میله های سوخت اتمی، هفته ها یا ماه ها به شدت گرم می مانند، حتی زمانی که از آنها استفاده نمی شود. این میله ها باید بطور مستمر در معرض آب باشند تا دمای آنها کاهش یابد، در غیر اینصورت، لایه ی بیرونی آنها ممکن است ذوب شود و مقادر زیادی پرتو رادیو اکتیو وارد فضا کند.

در زمان وقوع زلزله ژاپن، تنها سه راکتور نیروگاه فعال بود.

این راکتور ها، در محفظه های ضخیم فولاد و بتون قرار داشتند که تا از رها شدن پرتو های رادیو اکتیو حتی در صورت ذوب شدن میله های سوخت، جلوگیری کنند. اما انفجار ها، به ساختمان بیرونی سه راکتور آسیب زده است.

XS
SM
MD
LG