لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۲۷

شمار قانونگذاران دموکرات در حمایت از توافق اتمی افزایش یافت


شمار قانونگذاران دموکرات درحمایت از توافق اتمی افزایش یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:59 0:00

در حالیکه هفته آینده پس از پایان تعطیلات تابستانی کنگره، قانونگذاران آمریکا در مورد توافق هسته‌ای ایران و کشورهای ۱+۵ تصمیم‌گیری می‌کنند، شمار دیگری از اعضای کنگره طی دو روز گذشته موافقت خود را با این توافق اعلام کرده‌اند.

در آخرین تحولات در این زمینه، دو نماینده دموکرات مجلس نمایندگان روز دوشنبه ۳۱ اوت، حمایت خودرا از توافق هسته‌ای با ایران اعلام کردند.

پاتریک مورفی نماینده دموکرات از ایالت فلوریدا دریک بیانیه ضمن اعلام حمایت از توافق آن را مشکل‌ترین تصمیم خود طی دوران خدمت در کنگره خواند. او توافق را ناقص توصیف کرد ولی افزود که پس از ارجاع به وجدان خود تصمیم گرفت توافق را بدلیل آنکه بهترین گزینه موجود برای بازداری ایران از تولید سلاح اتمی است حمایت کند.

به این ترتیب تا کنون ۸۴ نماینده دموکرات کنگره از توافق هسته‌ای با ایران اعلام حمایت کرده‌اند، ۲۲۷ نماینده مجلس مخالفت کرده و ۱۲۳ تن هم موضعشان راهنوز اعلام نکرده‌اند.

بسیاری از دموکرات ها در مورد توافق هسته‌ای با ایران در ارتباط با امنیت اسرائیل ابراز نگرانی کرده‌اند و به همین دلیل در اعلام رد یا تایید توافق تردید به خرج می دهند. آقای مورفی گفت که این نگرانی‌ها را درک می‌کند ولی به نظر او توافق بهترین راه تضمین امنیت اسرائیل و منطقه خاورمیانه است.

جو کندی، نماینده دیگر دموکرات است که او هم با انتشار بیانیه‌ای گفت توافق دیپلماتیکی که با ایران بدست آمده با هدف تعطیل برنامه اتمی ایران و دور نگاهداشتن دست تهران از سلاح اتمی است و وقتی که کنگره در مورد آن رای گیری کند، او از توافق حمایت خواهد کرد.

جو کندی توصیه کرده که آمریکا باید هشیار باشد و اگر تهران به حمایت از تروریسم که متحدان آمریکا را هدف قرار می‌دهد، ادامه دهد، باید پاسخگو واقع شود و آمریکا باید اعمال این توافق را با یک سیاست خارجی قوی و روشن در منطقه همراه سازد.

جمهوریخواهان و طرفداران اسرائیل نیز به کمپین ادامه در مخالفت با توافق هسته‌ای با ایران ادامه می‌دهند. سناتورجمهوریخواه تام کاتن این هفته به اسرائیل سفر کرد و دوشنبه با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل دیدار و گفتگو کرد. تام کاتن و نتانیاهو هر دو به شدت توافق را محکوم کرده‌اند.

سناتور کاتن در مورد ملاقاتش با نخست وزیر اسرائیل در بیانیه‌ای گفت من در حمایت از اسرائیل با همکارانم در کنگره برای جلوگیری از این توافق و کسب اطمینان از اینکه اسرائیل از امکانات دفاع از خود در برابر ایران و عوامل تروریست آن برخوردار است کار خواهیم کرد.

جمهوریخواهان قصد دارند قطعنامه ای را در رد توافق به کنگره پیشنهاد کنند که راه لغو تحریم ها علیه ایران را مسدود کند. برای تصویب این قطعنامه آنها به رای ۶ سناتورهای دموکرات در سنا نیاز دارند. در حال حاضر تنها دوسناتور دموکرات، شومر و منندز مخالفت خود با توافق را اعلام کرده‌اند.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG