لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۳:۰۱

امید دموکرات ها برای حفظ توافق اتمی در کنگره افزایش یافت


امید دموکرات ها برای حفظ توافق اتمی در کنگره افزایش یافت
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

همزمان با نزدیک شدن به زمان تصمیم‌گیری کنگره آمریکا درباره توافق هسته‌ای با ایران، حمایت از این توافق در کنگره در حال افزایش است.

با اعلام حمایت یک سناتور دموکرات دیگر از توافق وین، تعداد دموکرات های حامی توافق در سنا به ۳۱ تن افزایش یافت. همزمان ۷۵ قانونگذار پیشین آمریکا نیز توافق هسته‌ای با ایران را مورد تایید قرار داده و از کنگره خواستند آن را تصویب کند.

سناتور دموکرات جف مرکلی از ایالت اوریگان یکشنبه ۳۰ اوت حمایتش را از توافق اعلام کرد که به این ترتیب دموکرات ها را به دست کم ۳۴ رای در سنا که برای حفظ وتوی آقای اوباما لازم است نزدیک کرد.

سناتور مرکلی در یک بیانیه بلند بالا نوشت که تصمیم او به دور از تردید و احتیاط و نگرانی در مورد فعالیت‌های رژیم تهران صورت نگرفته و توافق دارای کاستی‌های بسیاری است ولی به باور او بهترین استراتژی موجود برای بازداری ایران ازدست‌یابی به سلاح اتمی است.

در همین حال ۷۵ تن از قانونگذاران پیشین آمریکا که تنها نام دو جمهوریخواه در میان آنها دیده می شود، در نامه‌ای به کنگره از قانونگذاران خواستند این توافق را که به گفته آنها بهترین راه حل جایگزین برای بازداری ایران از تولید سلاح اتمی است، تایید کنند و نقش نطارتی بر اجرای قوی توافق و حقیقت یابی فعالیت تهران ایفا کنند.

در حال حاضر درسنا با ۱۰۰ کرسی، ۳۱ نفر با توافق اعلام مخالفت کردند که دو تن از آنها سناتورهای دموکرات هستند، ۳۱ دمکرات اعلام موافقت کردند و ۳۸ نفر هنوز موضع خود را اعلام نکردند. گفته می‌شود تاثیرگذاری این موضع‌گیری بر مساله انتخابات نوامبر ۲۰۱۶ بر سر کرسی‌های کنگره یکی از دلایل عمده تردید در اعلام موضع است.

در مجلس نمایندگان آمریکا نیز ۲۲۷ نماینده اعلام مخالفت، ۸۱ نماینده اعلام موافقت کرده‌اند و ۱۲۶ نماینده نیز هنوز مردد هستند.

نمایندگان دموکرات در سنا اکنون به کسب ۳۴ رای برای حفظ وتوی رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده نزدیک می‌شوند و می‌کوشند با کسب دست کم ۴۱ رای، نگذارند کار به مرحله وتو از سوی رئیس جمهوری برسد.

جمهوریخواهان که با ۵۴ کرسی در سنا، اکثریت را در اختیار دارند برای انجام رای گیری روی توافق به دست کم ۶۰ رای نیاز دارند. دو سناتور دموکرات به آنها پبوستند و ۴ رای دیگر لازم است که بدون آبستراکسیون دمکراتها، رای گیری صورت بگیرد.

اگر این ۶۰ رای در سنا فراهم شود، در آن صورت توافق با ۵۱ رای در سنا و در مجلس نمایندگان با ۲۱۸ رای می تواند رد یا تصویب شود.

  • 16x9 Image

    شهلا آراسته

    شهلا آراسته در سال ۲۰۰۰، فعالیت خبری خود را در آمریکا با بنیاد تحقیاتی اطلس آغاز کرد و سپس در سال ۲۰۰۷ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG