لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۱

رقابت تنگاتنگ ترامپ و کارسون، دو نامزد حزب جمهوریخواه


سومین مناظره داوطلبان کسب نامزدی حزب جمهوریخواه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در حالی در در دانشگاه کلورادو برگزار می‌شود که برخی نظرسنجی‌ها حکایت از پیشی گرفتن بن کارسون از دونالد ترامپ دارند.

این مناظره که قرار است ساعت هشت شب چهارشنبه ۲۸ اکتبر به وقت شرق آمریکا آغاز شود، همزمان شده است با پایان پیشتازی دونالد ترامپ از سایر رقبا.

برخی از تازه‌ترین نظرسنجی‌ها حکایت از آن دارد که بن کارسون، جراح بازنشسته اعصاب از او پیشی گرفته است.

با این حال، نظرسنجی شبکه خبری سی‌بی‌اس نمایانگر آن است که ترامپ، تاجر میلیادری که به کلی‌گویی معروف شده با ۲۵ و سه دهم درصد هنوز از رقبای خود جلوتر است.

او در یکی از سخنرانی‌هایش گفت: "اگر من انتخاب شوم، آنقدر پیروزی خواهید داشت که از برنده شدن خسته می‌شوید."

بن کارسون هم مانند آقای ترامپ نه تجربه مدیریت دولتی دارد و نه تا به حال به سمتی انتخاب شده، اما بسرعت فاصله‌اش با آقای ترامپ را کم می‌کند.

رقابت تنگاتنگ ترامپ و کارسون بر سر نامزدی حزب جمهوریخواه
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:06 0:00

آقای کارسون در یکی از سخنرانی‌های خود گفت: "اگر من به حرف آنهایی گوش می‌کردم که می‌گفتند این کار غیرممکن است، اینجا نبودم."

در این میان جب بوش فرماندار سابق فلوریدا که امیدوار است در مناظره چهارشنبه شب بر دو نفر اول پیشی گیرد، می‌گوید در صورت انتخاب شدن ۱۹ میلیون فرصت شغلی ایجاد کرده و کشور را متحد می‌کند.

کارلین بومن از پژوهشکده انترپرایز معتقد است که مهمترین دلیل مقبولیت دانلد ترامپ، نارضایتی بخش قابل توجهی از جمهوریخواهان از دولتمداران در واشنگتن است. کارشناس دیگری نیز معتقد است که جب بوش باید خود را از سایه کاذب ترامپ بیرون بکشد.

جف دنهام از اعضای کنگره آمریکا گفت: "زمان تعیین کننده‌ای برای بوش است. او باید قابلیت‌های رهبری و تفاوت خود با ترامپ را کاملا نشان دهد."

بجز اسکات واکر فرماندار ایالت لویزیانا و ریک پری فرماندار سابق تکزاس که از دور رقابت‌ها کنار کشیده‌اند، چهار تن از دیگر خواستار کسب نامزدی حزب جمهوریخواه مانند بابی جیندال فرماندار ایالت لویزیانا و ریک سنتروم، سناتور سابق، به دلیل آنکه در نظرسنجی‌ها کمتر از ده درصد را به خود اختصاص داده‌اند، در مناظره جداگانه‌ای شرکت می‌کنند.

XS
SM
MD
LG