لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۴۸

نرخ بیکاری در آمریکا به پایین‌ترین سطح خود در ۷ سال گذشته رسید


با وجود اشتغال‌زایی کمتر از انتظار در ماه اوت در آمریکا، آخرین گزارش‌ها حکایت از آن دارد که نرخ بیکاری در این کشور به کمترین میزان خود در ۷ سال گذشته رسیده است.

اقتصاد آمریکا در ماه اوت، ۱۷۳ هزار شغل جدید ایجاد کرد که بمراتب کمتر از رقمی بود که اقتصاددانان انتظار داشتند، اما شمار کارهای ایجاد شده آنقدر بود که بتواند نرخ بیکاری را به ۵ و یک دهم درصد، یعنی پائین ترین سطح خود در ۷ سال و نیم گذشته برساند

وزارت کار آمریکا در گزارش روز جمعه ۴ سپتامبر خود شمار کارهای ایجاد شده را کمترین تعداد در ۵ ماه گذشته عنوان کرده است.

مارک هامریک، اقتصاددان «بانک ریت دات کام» میگوید از آنجائیکه در ماه اوت معلمان هنوز کار خود را آغاز نکرده، و کارخانه‌های خودروسازی خود را برای عرضه مدل‌های جدید آماده می‌کنند، آمار اولیه مشاغل وزارت کار آنچنان که باید دقیق نیست و احتمالاً در برآوردهای بعدی بر تعداد مشاغل جدید افزوده خواهد شد.

اما دکتر کامران دادخواه، استاد اقتصاد دانشگاه نورٍث ایسترن، نظر دیگری دارد و میگوید تردیدی نیست اقتصادی آمریکا رو به رشد است و در سه ماهه دوم سال جاری رشد آن به ۳ و ۷ دهم درصد رسیده است. اما یک سری « اما و اگر» هم وجود دارد و آن این است که حضور مردم در بازار کار آمریکا بشدت کاهش یافته و به ۶۲ دو نیم درصد رسیده است .

روز گذشته بازارهای بورس جهان بازتابی منفی نسبت به گزارش مشاغل وزارت کار آمریکا از خود نشان دادند و از ارزش سهام در بازارهای بورس جهان کاسته شد، شاخص های عمده سهام آمریکا هم یک درصد ارزش خود را از دست دادند.

برخی از تحلیلگران می‌گویند که شمار کارهای ایجاد شده آنقدر نبود تا سرمایه گذاران، که سخت نگران کاهش رشد اقتصادی چین هستند، بتوانند پیش بینی کنند که آیا بانک مرکزی آمریکا در نشست شانزدهم و هفدهم ماه جاری، نرخ اصلی بهره های بانکی را بالا خواهند برد یا خیر؟

گزارش مشاغل جدید چراغ سبز و یا قرمزی به بانک مرکزی آمریکا ارائه نخواهد کرد. این بدان معناست که آنها با توجه به کاهش رشد اقتصادی چین، تلاطم در بازارهای مالی جهان و مبهم بودن نرخ تورم، هنوز محافظه کارانه موضع خواهند گرفت.

آنچه مشخص است این است که به گفته کاخ سفید، اقتصاد آمریکا در سه سال گذشته ۸ میلیون شغل جدید ایجاد کرده، و آنچه مشخص نیست آن است که آیا توانمندی اقتصادی آمریکا بجائی رسیده است که بانک مرکزی در نشست ماه جاری خود بتواند نرخ اصلی بهره‌های بانکی را که نه سال است در پائین‌ترین سطح تاریخی خود نگه داشته، افزایش دهد ؟

XS
SM
MD
LG