لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۹:۳۲

وزارت بازرگانی آمریکا: اقتصاد کشور شکوفا و توانمند شده است


در حالی که اقتصاد جهانی همچنان به سیر نزولی و کاهش رشد خود ادامه می‌دهد، به گزارش وزارت بازرگانی آمریکا، اقتصاد آن کشور در سه ماهه دوم سال جاری از یک اقتصاد با ثبات به یک اقتصاد شکوفا و توانمند مبدل شده است.

زمانی نه چندان دور، اقتصاد ایالات تمحده در مقایسه با اقتصاد کشورهای عمده در حال رشد، مانند چین و برزیل، به لاک پشت اقتصاد جهانی معروف شده بود. اما اکنون، با وجود افت رشد اقتصاد جهانی، شاهد آمریکایی باثبات و با رشد چشمگیر اقتصادی هستیم.

آخرین گواه و نشانه این تغییر زمانی معلوم شد، که وزارت بازرگانی و وزارت کار ایالات متحده، گزارش‌هایی درباره رشد چشمگیر اقتصادی و رونق بازار کار منتشر کردند.

در حالی که وزارت کار از کاهش تعداد کسانی که برای نخستین بار درخواست بیمه بیکاری کرده اند خبر داد، وزارت بازرگانی اعلام کرد که رشد اقتصادی آمریکا ۳ و ۷ دهم درصد در سه ماهه دوم سال جاری رشد داشته است؛ نرخی که به مراتب بیش از انتظار کارشناسان اقتصادی بود.

خبرهای مثبت اقتصادی آمریکا، از جمله بالا رفتن ارزش حجم سفارشات بادوام، بالا رفتن مصرف مردم، و گزارش رشد اقتصادی و رونق بازار آمریکا، بازارهای بورس جهان را از بحران و تلاطم نجات داد، آرامشی نسبی در بازارهای جهان برقرار کرد و بر ارزش شاخص های عمده سهام آمریکا افزود.

رشد اقتصادی آمریکا در حالی صورت می‌گیرد که از رشد اقتصادی چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، در سالیان اخیر به طور مرتب کاسته می‌شود و اقتصاد ژاپن، سومین اقتصاد بزرگ جهان، در سه ماهه دوم سال جاری یک و شش دهم درصد رشد منفی داشته است.

رابرت براسکا اقتصاددان ارشد شرکت اقتصادی "ای اف او"، می‌گوید اگر چه انتظار نمی‌رود که اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم نیز چنین رشدی داشته باشد، اما ثبات رشد اقتصادی آمریکا همچنان باعث رشد بازار کار و بازار مصرف خواهد شد.

"رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه دوم بسیار توانمندتر بوده است. اما با توجه به تلاطم بازارهای بورس انتظار نمی‌رود در سه ماهه سوم سال جاری اقتصاد آمریکا از چنین رشد چشم گیری برخوردار شود، چون کاهش ارزش سهام به معنای از دست دادن سرمایه و ثروت است، که مصرف مردم را کاهش خواهد داد."

بسیاری از اقتصاددانان دلیل رشد اقتصادی آمریکا را بالا رفتن میزان مصرف عنوان کرده‌اند، که دو سوم اقتصاد آمریکا را تشکیل می‌دهد. وزارت بازرگانی آمریکا روز گذشته اعلام کرد که نرخ خرده فروشی از یک و هشت دهم درصد در سه ماهه اول سال جاری به سه و یک دهم درصد در سه ماهه دوم رسیده است.

بسیاری از اقتصاددان رشد اقتصاد آمریکا در سه ماهه سوم را بین ۲ و نیم تا ۲ و ۸ دهم درصد، و در سه ماهه چهارم را ۳ و نیم درصد پیش‌بینی کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG