لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۴۰

رهبران سیاسی و مذهبی آمریکا خواهان برچیدن پرچم «ایالات موتلفه» شدند


درخواست برای برچیدن پرچم «ایالات موتلفه» در کارولینای جنوبی
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

رهبران سیاسی و مذهبی در آمریکا خواهان برچیدن پرچم «ایالات موتلفه» یا کنفدراسیون آمریکا، نماد ایالت‌های جنوبی آمریکا در جنگ داخلی، از محوطه ساختمان کنگره ایالت کارولینای جنوبی، شدند.

در پی کشتار اخیر ۹ سیاهپوست در کلیسای شهر چارلستون به دست یک جوان نژادپرست سفیدپوست، برخی از چهره‌های سیاسی و مذهبی آمریکا خواهان برچیده شدن پرچم کنفدراسیون ایالت‌های جنوبی، که به اعتقاد بسیاری، نماد دوره نژادپرستی و برده‌داری در آمریکا بوده است، از محوطه کنگره ایالت کارولینای جنوبی شدند.

نیکی هیلی، فرماندار کارولینای جنوبی روز دوشنبه ۲۲ ژوئن در جمع شماری از رهبران سیاسی و مذهبی در شهر کلمبیا از ضرورت برچیدن پرچم کنفدراسیون از محوطه ساختمان کنگره کارولینای جنوبی سخن گفت.

او گفت: «ما امروز با اتحاد و بدون سوء نیت در اینجا گرد آمده‌ایم تا بگوییم زمان برچیدن پرچم کنفدراسیون از محوطه ساختمان کنگره فرا رسیده است.»

عکس هایی از دیلان روف، عامل تیراندازی هفته گذشته در کلیسای سیاهپوستان در شهرچارلستون، متهم ۲۱ ساله سفیدپوست را با پرچم کنفدراسیون و سوزاندن پرچم آمریکا نشان می‌دهد. نیکی هیلی گفت دیدگاه آمریکاییان از پرچم کنفدراسیون متفاوت است و تاکید کرد با اینحال همه هنوز آزادند پرچم را در حریم شخصی خود بالا ببرند.

جوزف رایلی، شهردار چارلستون نیز روز دوشنبه گفت که پرچم کنفدراسیون باید در موزه نگهداری بشود، جایی که شرایط برای درک مناسبی از آن فراهم است. آقای رایلی گفت نمایش این پرچم و نماد تاریخی در اماکن عمومی حامل پیام اشتباهی خواهد بود.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا که قرار است در مجلس یادبود قربانیان کشتار چارلستون سخنرانی کند نیز از حامیان انتقال پرچم کنفدراسیون به موزه است اما می گوید این اهالی کارولینای جنوبی اند که باید درباره این موضوع تصمیم بگیرند.

XS
SM
MD
LG