لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۵

ابراز نگرانی آمریکا از تجاوز جنسی به دو زن در هند


تظاهرات علیه تجاوز جنسی به دو زن در مانیپور. ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳.
تظاهرات علیه تجاوز جنسی به دو زن در مانیپور. ۲۳ ژوئیه ۲۰۲۳.

ایالات متحده روز یکشنبه اول مرداد، اعلام کرد که به شدت نگران گزارش‌ها در باره ویدیویی است که نشان می‌دهد دو زن برهنه در ایالت مانیپور، در شمال شرقی هند، چرخانده می‌شوند.

تجاوز جنسی به دو این زن ۲۱ و ۱۹ ساله و سپس برهنه چرخاندن آنها در خیابان‌ها، دو ماه پیش رخ داد اما، انتشار ویدیوی آن در شبکه‌های اجتماعی در هفته گذشته، توجه ملی و جهانی را به خود جلب کرد.

این وضعیت، خشم عمومی در هند را برانگیخته و در این ارتباط، پلیس چند تن را در این رابطه بازداشت کرده است.

نارضایتی عمومی، نارندرا مودی، نخست‌وزیر هند، را به واکنش واداشت و او روز پنجشنبه ۲۹ تیر، این حمله را «شرم آور» خواند و قول داد برخورد شدیدی در قبال آن نشان دهد.

سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا این حادثه را «وحشیانه» و «وحشتناک» خواند و گفت که ایالات متحده همدردی خود را با قربانیان اعلام کرده است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، تجاوز به این دو زن در ماه مه سال جاری میلادی در جریان درگیری‌های قومی شدید بین قبیله اقلیت «کوکی» و اکثریت قومی «میتی» بر سر تغییرات احتمالی در مزایای اقتصادی به «کوکی‌»ها انجام شده است.

پس از اعزام هزاران نیروی شبه نظامی و ارتش به ایالت ۳ میلیون نفری مانیپور، تنش‌ فروکش کرد. اما چندی بعد، قتل‌ها و خشونت‌های پراکنده بلافاصله از سر گرفته شد و از آن زمان تاکنون، وضعیت، تنش‌آلود باقی مانده است.

از زمان شروع خشونت‌ها در مانیپور، حداقل ۱۲۵ تن کشته و بیش از ۴۰ هزار تن، خانه‌های خود را ترک کرده‌اند.

وزارت امور خارجه ایالات متحده خواستار اتخاذ راه‌حل مسالمت‌آمیز و فراگیر را برای فرو نشاندن خشونت در ایالت مانیپور شد و از مقامات هند خواست تا از همه گروه‌های قومی و مذهبی، عبادتگاه‌ها و خانه‌های مردم حفاظت کنند.

XS
SM
MD
LG