لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۰۶

احزاب مخالف هند برای پیروزی بر نارندرا مودی ائتلاف تشکیل دادند


راهول گاندی: مبارزه با حزب حاکم بهاراتیا جاناتا، مبارزه برای «دفاع از مردم هند» است.
راهول گاندی: مبارزه با حزب حاکم بهاراتیا جاناتا، مبارزه برای «دفاع از مردم هند» است.

بیش از بیست حزب اپوزیسیون هند روز سه‌شنبه ۲۷ تیر، با تشکیل ائتلاف «ایندیا»، هدف از این اقدام را از میدان به‌در کردن حزب بهاراتیا جاناتا، به رهبری نارندرا مودی، نخست‌وزیر این کشور، در انتخابات آینده کنگره هند دانستند.

رهبران این احزاب گفتند که دست به دست هم داده‌اند تا ائتلافی به نام «ایندیا» تشکیل دهند و در انتخابات پارلمانی اردیبهشت سال ۱۴۰۳ با حزب حاکم «بهاراتیا جاناتا» رقابت کنند.

«مالیکارجون خرجی»، رئیس حزب اصلی اپوزیسیون «کنگره»، گفت که ائتلاف «ایندیا» از «اتحاد فراگیر توسعه ملی هند» حمایت می کند.

«خرجی» در پایان نشست دو روزه ۲۶ حزب مخالف در شهر بنگلور در جنوب هند به خبرنگاران گفت: «هدف اصلی این است که در کنار هم بایستیم تا از دموکراسی و قانون اساسی محافظت کنیم.»

به گزارش رویترز، این دومین نشست احزاب اپوزیسیون در یک ماه گذشته بود، و هدف آن، فرونشاندن اختلافات و ایجاد یک زمینه مشترک برای پیروزی در انتخابات سال آینده است.

در اولین نشست، که در تیر ماه برگزار شد، ۱۵ حزب بر سر اتحاد علیه بهاراتیا جاناتا توافق کردند. پس از محکوم شدن راهول گاندی، رهبر حزب کنگره، در یک پرونده افترا و رد صلاحیت او از پارلمان در اسفند گذشته، آنها به دنبال فروکش کردن اختلافات خود برای به چالش کشیدن حزب بهاراتیا جاناتا هستند.

در همین حال، بهاراتیا جاناتا، اپوزیسیون را «ائتلاف فرصت طلبان و فاسدان» خوانده و از آن انتقاد کرده است. این حزب هم روز سه‌شنبه نشستی با حضور رهبران ۳۸ حزب عضو «ائتلاف ملی دموکراتیک» برگزار کرد.

در بیانیه‌ ائتلاف «ایندیا» آمده است که «ویژگی‌های جمهوری هند، به طور نظام‌‌مند، هدف حملات شدید بهاراتیا جاناتا قرار دارد.»

این ائتلاف متعهد شد که از ایده‌های تاسیس هند، همانطور که در قانون اساسی تصریح شده است، محافظت کند.

ایندیا گفت که بر مبارزه با افزایش قیمت‌ها و بیکاری تمرکز خواهد کرد. این نخستین نشانه یک سیاست مشترک سیاسی و اقتصادی میان اعضای ائتلاف است.

در بیانیه این ائتلاف آمده است که «ما باید یک اقتصاد عادلانه با یک بخش دولتی قوی و استراتژیک، و یک بخش خصوصی رقابتی و شکوفا بسازیم که در آن، روحیه کارآفرینی تقویت شود و به هر فرصتی برای گسترش میدان داده شود.»

راهول گاندی هم گفت که مبارزه با بهاراتیا جاناتا، مبارزه برای «دفاع از ایده هند، و دفاع از صدای مردم هند» است.

XS
SM
MD
LG