لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۳۱

رئیس آژانس اطلاعاتی انگلیس: هوش مصنوعی دنیای جاسوسی را تغییر می‌دهد


ریچارد مور، رئیس آژانس اطلاعاتی انگلیس (ام‌آی۶)
ریچارد مور، رئیس آژانس اطلاعاتی انگلیس (ام‌آی۶)

رئیس آژانس اطلاعاتی انگلیس (ام‌آی۶) در اظهاراتی که روز چهارشنبه ۲۸ تیرماه منتشر شد، اعلام کرد: «هوش مصنوعی دنیای جاسوسی را تغییر می‌دهد، اما جایگزین جاسوسان نیروی انسانی نمی‌شود.»

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، ریچارد مور، رئیس آژانس اطلاعاتی انگلیس (ام‌آی۶) در یادشت‌هایی که پیشتر توسط دولت بریتانیا منتشر شده، می‌گوید: «هوش مصنوعی اطلاعات را بی‌نهایت در دسترس‌ قرار می‌دهد و برخی پرسیده‌اند که آیا سرویس‌های اطلاعاتی مانند من را از کار می‌اندازد یا خیر.»

او به پرسش خود اینگونه پاسخ می‌دهد: «در واقع، احتمالاً برعکس است. زیرا هر چه هوش مصنوعی در اقیانوس منابع پیش می‌رود، ارزش بیشتری در کشف رازهایی که خارج از دسترس آن است، وجود خواهد داشت.»

ریچارد مور، رئیس آژانس اطلاعات خارجی بریتانیا، قرار است در پراگ، در مورد تهدیدات رو به رشد روسیه و ایران برای غرب، سخنرانی کرده و اشاره کند که همچنان «عامل انسانی» در دوران تکامل سریع هوش مصنوعی، بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

صحبت علنی در مورد جاسوسی هنوز برای سرویس‌های اطلاعاتی بریتانیا موضوع جدیدی است. دولت تا سال ۱۹۹۲ حتی از تایید وجود ام‌آی۶ خودداری کرده بود و سخنرانی‌های عمومی رهبران آن به ندرت انجام می‌شود.

مور تصمیم گرفته است که سخنرانی روز چهارشنبه را در پایتخت چک، محل جنبش آزادی «بهار پراگ» در سال ۱۹۶۸ که توسط تانک‌های شوروی سرکوب شد، ارائه دهد.

XS
SM
MD
LG