لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۰

بایدن لایحه سقف بدهی‌های دولت آمریکا را امضا کرد


آرشیو
آرشیو

جو بایدن، رئیس جمهوری ایالات متحده، روز شنبه ۱۳ خرداد لایحه‌ای را امضا کرد که محدودیت بدهی دولت ایالات متحده را تا ژانویه ۲۰۲۵ میلادی به حالت تعلیق در می آورد و از وقوع یک وضعیت نامطلوب و پرخطر ناشی از پرداخت نشدن بدهی‌های دولتی جلوگیری می‌کند.

این امضا دو روز قبل از تاریخ مقرر صورت گرفت. وزارت خزانه داری ایالات متحده گفته بود که «دولت قادر به پرداخت تمامی بدهی‌های خود تا روز دوشنبه» نخواهد بود.

قانون مسئولیت مالی، نتیجه هفته ها مذاکرات سخت بین دموکرات ها و جمهوری خواهان بود.

آقای بایدن درباره قانون سقف بدهی‌ها گفت: «هیچ‌‌ فردی هر آنچه می‌خواهد به دست نمی‌آورد، اما مردم آمریکا به آنچه نیاز داشتند رسیدند.»

وی تاکید کرد: «ما از بحران و فروپاشی اقتصادی جلوگیری کردیم.»

این قانون به دولت اجازه می‌دهد تا طی ۱۹ ماه آینده برای برآورده کردن تعهداتش، بیشتر از سقف بدهی فعلی «۳۱.۴ تریلیون دلاری»، وام بگیرد.

جو بایدن و کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، هفته پیش در این زمینه به توافق رسیده بودند. مجلس نمایندگان وسپس سنا روز چهارشنبه این طرح را با همراهی دموکرات‌ها و جمهوریخواهان تصویب کرد.

بدهی آمریکا در حال حاضر ۳۱.۴ تریلیون دلار است و اگر اقتصاد آمریکا که زیربنای سیستم مالی جهانی است، از پرداخت بدهی ناتوان بماند، تبعات وسیعی برای اقتصاد جهان خواهد داشت.

XS
SM
MD
LG