لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۱۰

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا از پیشرفت در مذاکرات بر سر سقف بدهی دولت فدرال خبر داد


جو بایدن، رئیس جمهوری، و کوین‌مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده.
جو بایدن، رئیس جمهوری، و کوین‌مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده.

کوین مک‌کارتی، رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده، روز شنبه از «پیشرفت» در مذاکرات با جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، درباره افزایش سقف بدهی دولت فدرال خبر داد.

جو بایدن نیز روز جمعه گفته بود توافق «بسیار نزدیک است و خوشبین هستم.»

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری هم روز جمعه گفته بود که چنانچه کنگره آمریکا اقدامی انجام ندهد، دولت فدرال از روز پنجم ژوئن، ماه آینده میلادی، با کمبود بودجه برای پرداخت صورت‌حساب‌های خود مواجه خواهد شد.

هرگونه توافق میان بایدن و مک‌کارتی، آغازگر روندی حدودا یک‌هفته‌ای برای تصویب آن در کنگره خواهد بود که کرسی‌هایش میان دو حزب جمهوری‌خواه و دموکرات به صورت تنگاتنگی تقسیم شده است.

جمهوری‌خواهان تندرو تهدید کرده‌اند مانع تصویب هرگونه لایحه‌ای خواهند شد که دربرگیرنده انتظارات آنها از جمله کاهش شدید هزینه‌ها نباشد.

در مقابل، طیف چپ‌گرای دموکرات‌ها نیز هشدار داده‌ است از برخی سازش‌های مطرح‌شده، به‌ویژه وضع الزامات کاری جدید بر برنامه‌های ضدفقر دولت فدرال حمایت نخواهد کرد.

در حال حاضر، نسبت کرسی‌های مجلس نمایندگان ٢٢٢ به ٢١٣ به نفع جمهوری‌خواهان و نسبت کرسی‌های مجلس سنا ۵۱ به ۴۹ به نفع دموکرات‌ها است.

به نظر می‌رسد توافق میان دو طرف، سقف بدهی را به اندازه‌ای افزایش دهد که نیازهای استقراضی دولت فدرال را تا زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در نوامبر ۲۰۲۴ میلادی پوشش دهد.

  • موانع توافق

جمهوری‌خواهان افزایش پیشنهادی مالیات از سوی بایدن را رد کرده‌اند و هیچ یک از دو طرف تمایلی از خود برای مقابله با برنامه‌های به‌سرعت در حال رشد بهداشت و بازنشستگی که به گفته برخی سیاستمداران و کارشناسان، در سال‌های آینده سبب افزایش شدید بدهی‌ها می‌شوند، نشان نداده‌اند.

جمهوری‌خواهان در پی تشدید الزامات کاری برای طرح سلامت موسوم به «مدی کید» برای فقرا و همچنین برنامه کمک غذایی موسوم به «اسنپ» هستند. اما دموکرات‌ها می‌گویند چنین اقداماتی، موانع بیشتری را پیش روی کسانی قرار می‌دهد که در حال حاضر هم با مشکلات معیشتی فراوانی دست و پنجه نرم می‌کنند.

در این حال، به نوشته رویترز، ناکامی کنگره در افزایش سقف بدهی تا پیش از پنجم ژوئن ممکن است بازارهای مالی جهان را متزلزل و ایالات متحده را وارد یک رکود عمیق کند.

XS
SM
MD
LG