لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۶ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۰:۳۶

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان یمن را محاصره کرد: راه ورود به یمن بسته شد


نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ بارها مواضع حوثی ها را مورد هدف قرار داده اند.
نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ بارها مواضع حوثی ها را مورد هدف قرار داده اند.

ائتلاف نظامی به رهبری عربستان به صورت موقت، راه های دستیابی زمینی، دریایی و هوایی به یمن را مسدود کرد. به گزارش خبرگزاری دولتی اس پی ای عربستان، هدف از این کار جلوگیری از انتقال تسلیحات از ایران به حوثی های یمن است.

این اقدام پس از آن انجام می گیرد که عربستان سعودی موفق شد یک موشک بالستیک شلیک شده از سوی یمن به یکی از فرودگاه های بین المللی این کشور را ساقط کند. شلیک این موشک از سوی ائتلاف به رهبری عربستان، «بالا گرفتن تنشهای خطرناک» از سوی حوثی های یمن که متحد ایران هستند نام گرفته است.

ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و پرزیدنت ترامپ پرتاب موشک به سوی عربستان سعودی را کار ایران دانسته اند اما سردار محمد علی جعفری، رئیس سپاه پاسداران، این اتهامات را بی اساس خوانده است.

نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان از سال ۲۰۱۵ و همزمان با تصرف شهر صنعا توسط حوثی ها که منجر به فرار عبد ربه منصور هادی، رئیس جمهوری یمن از این کشور شد، مواضع این گروه شیعه را مورد هدف قرار داده اند.

سازمان ملل متحد و سازمان های امداد بین المللی بارها ائتلاف به رهبری عربستان را به دلیل جلوگیری از ارسال کمک ها به یمن به خصوص منطقه تحت کنترل حوثی ها در شمال، مورد انتقاد قرار داده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG