لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

کاخ سفید: ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود


سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو
سارا هاکبی سندرز سخنگوی کاخ سفید - آرشیو

سخنگوی کاخ سفید روز چهارشنبه با بیان این که پیکارجویان افراطی داعش که زمانی بخش‌های بزرگی از عراق و سوریه را به تصرف خود در آورده بودند اکنون تقریبا بطور کامل نابود شده‌اند، گفت ماموریت نظامی آمریکا در سوریه به سرعت به پایان خود نزدیک می‌شود.

سارا هاکبی سندرز در بیانیه‌ای با تاکید بر این که به مشورت با متحدان و دوستان خود درباره برنامه‌های آتی ادامه می‌دهیم گفت، انتظار داریم کشورهای منطقه و دیگران، به علاوه سازمان ملل متحد، در جهت صلح و اطمینان از این که داعش دیگر باز نخواهد گشت همکاری کنند.

این اظهارات سخنگوی کاخ سفید پس از آن منتشر شده است که مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده پیشتر در روز چهارشنبه گفت درباره آینده نیروهای نظامی آمریکا در کشور جنگ زده سوریه تصمیم‌گیری شده است و کاخ سفید به زودی آن را به اطلاع عمومی خواهد رساند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، دن کوتس در گفت‌وگو با خبرنگاران در شهر واشنگتن پایتخت ایالات متحده گفت تصمیم درباره ادامه حضور ارتش آمریکا در سوریه در نشست روز سه شنبه شورای امنیت ملی اتخاذ شده است. این مقام ارشد اطلاعاتی آمریکا به جزئیات بیشتری اشاره نکرد.

رئیس جمهوری ایالات متحده پنجشنبه هفته گذشته در ایالت اوهایو و در اظهار نظری غیرمنتظره خواستار خروج نظامیان آمریکا از سوریه شد و روز گذشته نیز در نشست خبری مشترک با سران سه کشور حوزه بالتیک در کاخ سفید گفت به زودی در این باره تصمیم می‌گیرد.

پرزیدنت ترامپ به جزئیات تصمیم دولت خود و زمانبندی خروج نظامیان آمریکایی از سوریه – که گفته می‌شود حدود دو هزار نفر هستند – اشاره نکرد و این در حالی است که به گزارش رویترز برخی مشاوران او نگران هستند که کار داعش هنوز بطور کامل تمام نشده است.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وزارتخانه‌های دفاع و خارجه آمریکا گفته‌اند زمانی بیشتری لازم است تا ایالات متحده اطمینان حاصل کند که شکست پیکارجویان گروه افراطی داعش در منطقه یک شکست «دائمی و پایدار» باشد و نمی‌توان نظامیان آمریکا را با سرعت از سوریه خارج کرد.

این خبرگزاری در گزارشی جداگانه از قول برخی مقام‌های ارشد دولت آمریکا، که هویت آنها را فاش نکرده است، نوشت که پرزیدنت ترامپ در نشست شب گذشته شورای امنیت ملی قبول کرد که نیروهای آمریکایی «کمی بیشتر» در سوریه بمانند، اما همچنان خواستار خروج آنها است.

به گفته منابع رویترز، رئیس جمهوری ایالات متحده می‌خواهد مطمئن شود که پیکارجویان گروه داعش کاملا شکست خوردهاند، اما در عین حال می‌خواهد کشورهای دیگر در منطقه و ورای آن، و همچنین سازمان ملل متحد، برای بازگرداندن ثبات و امنیت به سوریه نقش داشته باشند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG