لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۰۶

افزایش نگرانی‌ها در مورد درگیری مستقیم میان اسرائیل و ایران


اسرائیل و ایران که دو نیروی نظامی قدرتمند خاورمیانه هستند در مسیری قرار گرفته اند که به نظر می رسد ممکن است به درگیری با یکدیگر بیانجامد. برخی کارشناسان نگران آن هستند که در صورت بروز این درگیری، یک جنگ منطقه ای رخ دهد که نهایتا پای آمریکا و روسیه نیز به آن کشانده شود.

به گزارش بخش انگلیسی صدای آمریکا، تنش ها در همسایه شمالی اسرائیل، سوریه متمرکز است، جایی که هم ایران و هم روسیه در تقویت دولت بشار اسد برای ادامه حضور در قدرت موفق بوده اند. درگیری ها در سوریه هر از چند گاهی به مرزهای اسرائیل نیز سرازیر شده است.

به گفته لیور وایتراب، دیپلمات سابق اسرائیلی که اکنون در یک مرکز آکادمیک اسرائیلی تدریس می کند، اگر حزب الله یک موشک یا راکت پرتاب کند که به یک مهدکودک در اسرائیل و یا یک سرویس مدرسه اصابت کند، و حمله ای تروریستی رخ دهد و جان اسرائیلی های زیادی گرفته شود، این اتفاقی خواهد بود که بهایی استراتژیک خواهد داشت.

به گفته او چنین رویدادی واکنش شدید اسرائیل را به دنبال دارد.

کریستوفر کوزاک، تحلیلگر ارشد موسسه مطالعات جنگ نیز نگران اتفاقی است که کنترل آن از دست خارج شود. او به صدای آمریکا گفت نگران است که طی چند ماه آینده ایران و اسرائیل در جبهه جدیدی به طور مستقیم با هم مقابله کنند.

سپاه پاسداران جمهوری اسلامی و حزب الله لبنان منابع نظامی عمده ای را در شرق بلندی های جولان مستقر کرده اند و مقامات اسرائیلی می گویند حضور ایران در سوریه نهایتا یک هدف دارد و آن ایجاد سکویی برای حمله به اسرائیل است.

برخی تحلیلگران می گویند شرایط ممکن است با بیرون رفتن آمریکا از توافق هسته ای با ایران بدتر شود.

ند پرایس، یک سخنگوی شورای امنیت ملی در دولت اوباما، به صدای آمریکا گفت در صورت خروج واشنگتن از برجام، علاوه بر اینکه ایران اجازه می یابد دوباره فعالیت هسته ای خود را شروع کند، اسرائیل نیز ممکن است این نشانه را از آمریکا بگیرد که می تواند به اقدام جسورانه نظامی علیه ایران دست بزند و واشنگتن از آن حمایت خواهد کرد. پرایس می گوید چنین اقدامی ممکن است منطقه را به آتش بکشاند.

با این حال اسرائیلی ها می گویند که نیازی به نیروهای آمریکایی ندارند که به آنها در جنگ با ایران کمک کنند، اما آنها همچنین انتظار ندارند که دولت دونالد ترامپ سعی کند اسرائیلی ها را محدود کند.

از سوی دیگر روسیه نیز هشدار داده است که اگر نیروهایش در سوریه هدف حملات آمریکا قرار بگیرند، دست به اقدام واکنشی خواهد زد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG