لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۱۹

ابراز نگرانی آمریکا از مرگ معترضان بازداشتی در ایران: زندانیان سیاسی فورا آزاد شوند


کاخ سفید روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای از بازداشت هزاران نفر در ارتباط با تظاهرات مسالمت آمیز اخیر در ایران ابراز «نگرانی عمیق» کرد و انتشار گزارش‌هایی در مورد شکنجه یا مرگ برخی از آنها در طول بازداشت را حتی «نگران کننده تر» دانست.

در ادامه این بیانیه همچنین تاکید شده است که دولت پرزیدنت دونالد ترامپ در برابر اقدامات رژیم دیکتاتوری ایران در سرکوب حقوق اساسی شهروندان خود ساکت نخواهد ماند و رهبران ایران را برای بروز هر گونه خشونت در آن کشور پاسخگو می‌داند.

تازه‌ترین موضع‌گیری کاخ سفید درباره بازداشت، شکنجه و مرگ معترضان ایرانی

به گفته کاخ سفید، معترضان در ایران گلایه‌های مشروع خود را بیان می‌کنند، از جمله این درخواست که سرکوب حکومتی، فساد و اتلاف منابع ملی برای ماجراجویی‌های نظامی، باید پایان یابد.

«رژیم ایران ادعای حمایت از دموکراسی می‌کند، اما وقتی مردم خودش خواستار زندگی بهتر و توقف بی‌عدالتی می‌شوند، بار دیگر ماهیت واقعی ظالمانه خود را نشان می‌دهد.»

در پایان این بیانیه آمده است که دولت ایالات متحده خواستار آزادی فوری همه زندانیان سیاسی، از جمله قربانیان سرکوب‌های اخیر، در ایران است.

پس از انتشار خبر مرگ دست کم سه تظاهرکننده در زندان مخوف اوین در تهران، فعالان حقوق بشر و نهادهای بین المللی مدافع حقوق بشر نیز از بازداشت های گسترده در جریان بزرگترین اعتراضات ایران طی نزدیک به یک دهه ابراز نگرانی کرده اند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG