لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۲۶

ادامه فیلتر تلگرام؛ میلیون‌ها ایرانی در تلاش برای دور زدن سانسور اینترنت


حملات تازه ایران به رسانه های اجتماعی خصوصا «تلگرام» اثر معکوس داشته است و باعث شده میلیون ها کاربر ایرانی با استفاده از وی پی ان و فیلترشکن سه تا چهار برابر بیش از پیش در جستجوی مطالب مورد علاقه شان و اخبار اعتراضات سراسری ایران باشند.

روزنامه وال استریت جورنال در گزارشی نوشت: فعالان آزادی اینترنت می گویند حکومت ایران زمانی بیدار می شود که کنترلش را بر اینترنت از دست داده است.

در روزهای نخست اعتراضات و پس از مسدود شدن تلگرام و اینستاگرام ضمن دیگر محدودیت ها در رسانه های اجتماعی مراجعه به نرم افزار «سایفون» برای دور زدن سانسور از روزانه سه میلیون در دهم و یازدهم دی ماه ۱۳۹۶ به بیش از ده میلیون رسید و اینک در حدود هشت میلیون است.

اپلیکیشن «سایفون» با تغییر مسیر ترافیک اینترنتی و پنهان کردن ارتباطات کاربر از طریق خدمات کلاود محدودیت ها را دور می زند.

«لنترن» یکی دیگر از اپلیکیشن های محبوب که به طور عمده ای در چین از آن برای دور زدن محدودیت ها استفاده می شود هفته پیش تمام محدودیت هایش را برای کاربران در ایران برداشت تا کاربران بتوانند به راحتی از آن برای ارتباطات خود استفاده کنند.

از زمان مسدود شدن تلگرام در ایران کاربران «لنترن» از طریق تلفن همراه چهار برابر شده اند.

* برگردان فارسی این گزارش تنها به منظور آگاهی رسانی منتشر شده و نظرات بیان شده در آن الزاماً بازتاب دیدگاه صدای آمریکا نیست.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG