لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۲۳

آمریکا از پیشرفت عراق در کاهش وابستگی به گاز ایران ابراز خرسندی کرد


ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا
ودانت پاتل معاون سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا

ایالات متحده از اقدامات عراق برای کاهش وابستگی به گاز طبیعی ایران و تلاش این کشور برای دستیابی به استقلال انرژی استقبال می‌کند. ودانت پاتل، معاون سخنگوی وزارت خارجه آمریکا، در کنفرانس خبری پنج‌شنبه ۲۷ اردیبهشت گفت که اقدامات عراق تا کنون «بسیار قابل توجه» بوده است.

قطع وابستگی عراق به انرژی ایران بخشی از استراتژی دولت بایدن برای افزایش فشار بر جمهوری اسلامی است.

ایالات متحده تخمین می‌زند که عراق در ده سال گذشته تولید برق خود را دو برابر کرده است. این کشور همچنین در اسفند ماه به شبکه برق اردن متصل شد و پروژه‌های دیگری نیز در سال جاری تکمیل خواهد شد.

قطع وابستگی عراق به ایران به نفع دولت بایدن در داخل کشور نیز خواهد بود، زیرا این امر انتقادها را به دلیل اعطای معافیت تحریم‌ها به عراق برای واردات برق از ایران کاهش می‌دهد.

جفری پایت، مدیرکل دفتر منابع انرژی وزارت امور خارجه آمریکا، روز چهارشنبه با محمد شیاع السودانی، نخست وزیر عراق، در بغداد دیدار کرد تا در مورد استفاده از گاز طبیعی منطقه کردستان عراق بحث و گفتگو کند.

همکاری دولت مرکزی در بغداد با منطقه کردستان برای استقلال انرژی عراق ضروری است. به همین دلیل، پایت از منطقه کردستان نیز بازدید کرد.

یک منبع دیگر گاز بالقوه برای عراق، گازی است که در فرآیند استخراج نفت خام به هدر می‌رود و سوزانده می‌شود.

پایت در بغداد با شرکت‌ها و مقامات دولتی در مورد راه‌هایی برای استفاده از این گاز در تولید انرژی ملاقات کرد.

ایالات متحده با قطع وابستگی عراق به ایران، امیدوار است این کشور را بیشتر به جامعه بین‌المللی پیوند دهد و برخی از مسئولیت‌ها را به عهده عراق بگذارد. یکی از این مسئولیت‌ها، کمک به پر کردن جای روسیه در تامین گاز اروپا است.

  • 16x9 Image

    گیتا آرین

    خبرنگار ارشد بخش فارسی صدای آمریکا، عمدتا ً متمرکز بر خبرهای مربوط به حوزه سیاست خارجی او حرفه خبرنگاری را از سال ۱۳۶۶ با کار در رادیو شروع کرد و در سال ۱۳۸۳ به صدای آمریکا پیوست.

XS
SM
MD
LG