لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۴۰

مرکز و شمال شرقی آمریکا برف پوش شد


برف روبی در فرودگاه لاگاردیای نیویورک، پنجشنبه ۲ ژانویه ۲۰۱۴
برف روبی در فرودگاه لاگاردیای نیویورک، پنجشنبه ۲ ژانویه ۲۰۱۴

فرمانداران دو ایالت نیویورک و نیوجرسی در شمال شرقی آمریکا وضعیت فوق العاده اعلام کرده اند.

آغاز سال نو میلادی در بخش هایی از آمریکا با نخستین توفان شدید زمستانی همراه شد. در روزهایی که عده زیادی از مردم از تعطیلات زمستانی برمی گشتند، برف سنگین، کاهش ناگهانی و خطرناک دمای هوا همراه با بادهای شدید، موجب لغو بسیاری از سفرهای هوایی و زمینی شد.

توفان و سرمای زمستانی مناطق وسیعی – از دره می سی سی پی تا سواحل اقیانوس اطلس را دربرگرفته است. بیشترین میزان بارش در شرق آمریکا مربوط به مناطقی از نیوانگلند بود، و از جمله در ایالت ماساچوست تا صبح جمعه نزدیک به نیم متر برف بارید. پیش بینی شده است که دمای قطب شمال و بادهای شدید با سرعت ۸۰ کیلومتر در ساعت در آن شهر بوستون ادامه یابد.

دمای هوا در بخش وسیعی از مناطق برف پوشیده به ۲۰ درجه سانتیگراد زیر صفر، و در شهر برلینگتون ایالت ورمونت، همچون ایالت کبک کانادا دما به پایین تر از ۲۵- درجه رسید. سردترین هوا در شهر ون بورن در ایالت مِین واقع در منتهی الیه شمال شرقی آمریکا، ۴۳ سانتیگراد زیر صفر گزارش شده است.
به علت یخ زدگی و لغزندگی شدید جاده ها، مقامات از ساکنان مناطق برف پوش خواسته اند از حرکت در بزرگراهها خودداری کنند. اندرو کوئومو فرماندار نیویورک ضمن اعلام وضعیت اضطراری دستور تعطیل چندین بزرگراه اصلی در منطقه دره هادسن – از شمال تا جنوب ایالت – را از نیمه شب تا ساعت ۵ بامداد جمعه صادر کرد:
«اگر بنا به پیش بینی ها روز جمعه بارش برف همچنان ادامه یابد، مردم باید از خانه های خود خارج نشوند. وضع هوا را نمی شود سرسری گرفت. در سال های اخیر قدرت مادر طبیعت را به درستی شناخته ایم؛ و خساراتی را که به بار آورده دیده ایم.»
گزارش ها از مرکز و شمال آمریکا حاکی است در ایالت های داکوتای شمالی و جنوبی، مینه سوتا، ویسکانسین، آیووا، میشیگان و بخش های شمالی ایالت ایلینوی دمای هوا در حدود ۴۰- سانتیگراد است.

همچنین، هزاران پرواز لغو و یا با تأخیر همراه شد. آخرین پرواز در فرودگاه بین المللی لوگان بوستون ساعت ۸:۳۰ پنجشنبه شب انجام شد. ۱۸۰۷ پرواز در سراسر آمریکا لغو، و ۴،۵۳۶ پرواز با تأخیر چندین ساعته انجام شد. فرودگاههای بین المللی اوهر شیکاگو در ایالت ایلینوی و لیبرتی در نیوآرک ایالت نیوجرسی بیشترین لغو و تأخیر پرواز را داشتند.
تقریباً تمامی مدارس در سطح منطقه روز جمعه تعطیل اعلام شد.
XS
SM
MD
LG