لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۱۸

رئیس جمهوری آمریکا از درخواست فنلاند و سوئد برای عضویت در ناتو استقبال کرد


جو بایدن،‌ رئیس جمهوری ایالات متحده
جو بایدن،‌ رئیس جمهوری ایالات متحده

رئیس جمهوری ایالات متحده از اقدام فنلاند و سوئد در ارائه درخواست رسمی پیوستن به ناتو استقبال کرد.

جو بایدن،‌ رئیس جمهوری ایالات متحده، روز چهارشنبه با انتشار بیانیه‌ای ضمن ابراز «استقبال گرم» و «حمایت» خود از «درخواست‌های تاریخی» این دو کشور برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، گفت که «مشتاقانه منتظر همکاری با کنگره ایالات متحده و متحدان‌مان در ناتو برای وارد کردن سریع فنلاند و سوئد به نیرومندترین اتحاد دفاعی تاریخ» است.

جو بایدن از ناتو به عنوان «تضمین‌کننده امنیت یک میلیارد نفر در اروپا و آمریکای شمالی» یاد کرد و پیوستن سوئد و فنلاند به این پیمان را در جهت منافع کل اتحاد دو سوی اقیانوس اطلس دانست.

فنلاند و سوئد روز چهارشنبه درخواست رسمی خود را برای پیوستن به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، ارائه دادند. این در حالی است که تصمیم آنها برای پیوستن به ناتو با اعتراض ترکیه مواجه شده است.

فنلاند و سوئد، که هر دو در دوران «جنگ سرد» بی‌طرف بودند، این تصمیم را پس از تهاجم روسیه به اوکراین گرفته‌اند.

اقدام سوئد و فنلاند برای پیوستن به ناتو یکی از مهم‌ترین تغییرات در ساختار امنیتی اروپا طی دهه‌های اخیر است. فنلاند ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد.

به گزارش رویترز، ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در مراسمی در مقر ناتو این لحظه را «تاریخی» خواند. در این مراسم، سفیران سوئد و فنلاند در ناتو درخواست‌های خود را برای عضویت در این ائتلاف تحویل دادند.

ترکیه نسبت به عضویت آنها ابراز نگرانی کرده و گفته است که این دو کشور افراد مرتبط با گروه‌هایی را که آنکارا آنها را تروریست می‌داند پناه می‌دهند. ترکیه همچنین از تحریم‌های صادرات تسلیحاتی که پس از تهاجم ترکیه به سوریه در سال ۲۰۱۹ بر این کشور تحمیل شده است، انتقاد کرده است.

یک شبکه تلویزیونی دولتی ترکیه این هفته گزارش داد که سوئد و فنلاند با بازگرداندن ۳۳ نفر که ترکیه درخواست کرده است موافقت نکرده‌اند.

اکثر اعضای ناتو حمایت خود را از عضویت دو کشور شمال اروپا ابراز کرده‌اند.

XS
SM
MD
LG