لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۱۷

مخالفت مجدد اردوغان با ورود سوئد و فنلاند به ناتو؛ وزیر خارجه سوئد: تلاش‌هایی دیپلماتیک در جریان است


رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه. ٢٣ مه ٢٠٢٢- آسوشیتدپرس
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه. ٢٣ مه ٢٠٢٢- آسوشیتدپرس

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، می‌گوید مذاکرات پیرامون پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو در «سطح مورد ‌انتظار» نیستند و آنکارا نمی‌تواند ورود کشورهای «حامی تروریسم» به ناتو را بپذیرد.

آقای اردوغان که به دنبال بازگشت از آذربایجان در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، هشدار داد: «تا زمانی که طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه است، ما قطعا به پیوستن کشورهای حامی تروریسم به ناتو نه خواهیم گفت.»

اردوغان می‌گوید که هر دو کشور حامی «سازمان‌های تروریستی» هستند و دلیل مخالفت ترکیه با پیوستن این دو کشور حوزه اسکاندیناوی به ناتو حضور اعضا و طرفداران حزب کارگران کردستان موسوم پ‌ک‌ک و فتح‌الله گولن و همچنین توقف صادرات اسلحه از سوی آنها به دولت اردوغان به دنبال اشغال بخش‌هایی از شمال سوریه توسط ارتش ترکیه در سال ٢٠١٩ است.

رویترز پیشتر به نقل از دو منبع گزارش داده بود که مذاکرات روز چهارشنبه هیئت‌های سوئدی و فنلاندی با ترک‌ها پیشرفت اندکی داشته و مشخص نیست که آیا مذاکرات بیشتری انجام خواهد گرفت.

پیوستن هر عضو جدید به ناتو مستلزم تایید تمامی ٣٠ عضو کنونی این سازمان است.

سوئد و فنلاند ضمن محکوم دانستن تروریسم گفته‌اند از امکان هماهنگی با ترکیه در این زمینه استقبال می‌کنند.

وزیر خارجه سوئد نیز در ارتباط با این موضع‌گیری اردوغان به خبرگزاری رویترز با اشاره به اینکه:«تلاش‌های دیپلماتیک در جریان است گفت که «از اظهارنظر بیشتر در این زمان خودداری می‌کنیم.»

XS
SM
MD
LG