لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۵ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۴

آمریکا به روسیه هشدار داد در امور اوکراین مداخله نکند


به دنبال سقوط ویکتور یانوکویچ، رئیس جمهوری برکنار شده اوکراین و انتخاب رئیس جمهوری موقت برای آن کشور، دولت اوباما به روسیه درباره هرگونه مداخله در اوکراین هشدار داد.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی باراک اوباما روز یکشنبه درباره هر گونه امکان مداخله روسیه در اوکراین به دنبال روزهای پرخشونت و تغییر رهبری در آن کشور هشدار داد.

خانم رایس گفت: «مداخله روسیه اشتباهی بزرگ است. تجزیه اوکراین نه به نفع روسیه است ، نه اوکراین، نه اروپا، نه آمریکا. بازگشت خشونت و وخامت اوضاع به نفع هیچکس نیست.»

خانم رایس سخنان فوق را در گفت و گو با شبکه خبری ان بی سی ایراد کرد. او گفت در این که اوکراین با وجود روابط تاریخی عمیقی که با مسکو دارد بخواهد روابط نزدیکتری با اروپا ایجاد کند، «هیچ تناقضی ایجاد نمی کند.»

شرایط در اوکراین در ماه نوامبر گذشته رو به وخامت رفت هنگامی که ویکتور یانوکویچ از امضای توافقنامه تجاری با اتحادیه اروپا سر باز زد و در عوض مناسبات بیشتر با مسکو را برگزید.

روز شنبه، پارلمان یانوکویچ را از ریاست جمهوری خلع و اختیارات رئیس جمهوری را موقتا به اولکساندر تورچینف، سخنگوی جدید پارلمان واگذار کرد.
تورچینف از متحدان نزدیک یولیا تیموشنکو، نخست وزیر سابق اوکراین و از رهبران مخالفان دولت است. خانم تیموشنکو، به دستور یانوکویچ و به جرم سوء استفاده از قدرت به هفت سال زندان محکوم شد و به زندان افتاده بود.

ریچارد داربین، سناتور دمکرات روز یکشنبه در شبکه خبری فاکس از تحولات اوکراین استقبال کرد و گفت با خانم تیموشنکو صحبت کرده است. آقای داربین گفت: «خانم تیموشنکو دو سال و نیم در زندان بود. او به من اطمینان داد که به دنبال راه حلی صلح آمیز برای حل مشکلات اوکراین از طریق تبعیت از قانون اساسی است.»

کلی آیوت، سناتور جمهوری خواه آمریکا نیز روز یکشنبه به فاکس گفت که نگران مداخله روسیه در اوکراین است: «حالا با پایان المپیک باید نظاره گر رفتار روس ها باشیم و به نظر من آقای اوباما باید پیامی روشن و صریح به پوتین بدهد و به او بگوید که در اوکراین دخالت نکند و بگذارد که مردم اوکراین درباره آینده شان تصمیم بگیرند.»

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی ریاست جمهوری آمریکا می گوید چنین پیامی فرستاده شده و باراک اوباما و ولادیمیر پوتین در این که اوکراین نباید به دو پاره (حامی اروپا و حامی روسیه) تجزیه شود اتفاق نظر دارند.
XS
SM
MD
LG