لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۸

دولت وحدت ملی، برگ تازه ای در تقویم اوکراین


مردم اوکراین به بنای کا گ ب در کیف آسیب می زنند
مردم اوکراین به بنای کا گ ب در کیف آسیب می زنند
پارلمان اوکراین روز یکشنبه در جلسه ویژه ای اختیارات ریاست جمهوری را موقتا به رئیس مجلس واگذار کرد. اولکساندر تورچینف دیروز بر کرسی ریاست پارلمان نشست. ولادیمیر ریباک، رئیس مجلس سابق و از حامیان دولت پیشتر استعفا داده بود. تورچینف از دوستان و متحدان دیرین یولیا تیموشنکو نخست وزیر پیشین آن کشور است، که روز شنبه از زندان آزاد شد.

ویکتور یانوکویچ روز شنبه کیف را ترک کرد و هنوز از محل دقیق او اطلاعی در دست نیست. گارد مرزی اوکراین می گوید به هواپیمایی که قصد داشت روز شنبه آقای یانوکوویچ را از شهر خارکف به مقصد نامعلومی منتقل کند، اجازه پرواز نداد.

ویتالی کلیچکو، از رهبران مخالفان امروز به خبرنگاران گفت رهبر مخلوع اوکراین باید مسئولیت کامل خشونت های مرگبار روزهای اخیر در کشور را بپذیرد.

جمعیت کثیری از مردم هنوز در میدان استقلال کیف، جایی که مرکز اعتراضات مرگبار روزهای گذشته بود، حضور دارند.

همزمان اعضای پارلمان اوکراین روز یکشنبه برای تشکیل یک دولت جدید وحدت ملی در جلسه ای ویژه شرکت کردند. روز شنبه پارلمان به خلع رئیس جمهوری و برپایی انتخابات زودهنگام در روز ۲۵ ماه مه رأی داد.

در جریان توافق میان دولت با مخالفان برای پایان دادن به هفته ها خشونت در اوکراین، خانم یولیا تیموشنکو نخست وزیر پیشین آن کشور و از چهره های عمده انقلاب نارنجی اوکراین، روز شنبه از بیمارستان زندان شهر خارکف آزاد شد و بی درنگ خود را به میدان استقلال، کانون تجمعات مخالفان در کیف رساند. او به جرم سوء استفاده از قدرت به زندان افتاده بود؛ ولی هوادارانش می گفتند او قربانی انتقام سیاسی ویکتور یانوکوویچ شده است.

آقای یانوکوویچ پس از ترک کیف، در شهر خارکف تصمیمات پارلمان را غیرقانونی خواند. او همچنین مخالفانش را به نازی ها تشبیه کرد و مصرانه گفت استعفا نمی دهد و از کشور خارج نخواهد شد. با این حال، در پی رویدادهای اخیر وی تقریباً تمامی قدرت خود را از دست داده است. کابینه وی گفته است از دولت جدید پشتیبانی خواهد کرد، پلیس از اپوزیسیون اعلام پشتیبانی کرده و ارتش هم اعلام بی طرفی کرده و گفته در امور مداخله نخواهد کرد.

روز شنبه تظاهرکنندگان دفتر رئیس جمهوری را تصرف کردند. گروهی از مردم هم به ملک اشرافی وی در حومه کیف سرازیر شدند – یکی از گوشه های املاک آقای یانوکویچ یک باغ وحش خصوصی است. بعضی می گویند از دیدن این که یک نفر به تنهایی این همه دارایی دارد در حالی که عده زیادی در اوکراین به نان شب محتاجند، انگشت به دهان مانده اند.

خانم تیموشنکو یکی از رهبران انقلاب نارنجی سال ۲۰۰۴ اوکراین در مخالفت با نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بود که گفته می شد ویکتور یانوکوویچ با تقلب در آن برنده شده است.

با تصمیم دیوان عالی اوکراین به برگزاری انتخابات مجدد، ویکتور یوشچنکو به ریاست جمهوری رسید و خانم تیموشنکو را نخست وزیر خود کرد. بعدها در سال ۲۰۱۰، ویکتور یانوکوویچ در انتخابات ریاست جمهوری بر رقیبش یولیا تیموشنکو پیروز شد، و اندکی بعد او را به اتهام سوء استفاده از قدرت به زندان انداخت.
Amid Upheaval, 'Glory to the Heroes'
لطفأ صبر کنيد

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00
XS
SM
MD
LG