لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۰۷

هیگ: تحریمهای اتحادیه اروپا علیه روسیه افزایش یابد


ویلیام هیگ وزیر امور خارجه بریتانیا شریکان اتحادیه اروپا را ترغیب کرده است اگر لازم باشد، تحریم های بیشتری علیه روسیه آماده سازند.

به گزارش اسوشیتد پرس، هیگ روز جمعه در جلسه مقامات اتحادیه اروپا در آتن گفت بسیار مهم است اتحادیه در مورد اجرای تحریم هایی که بر افرادی در روسیه و کریمه وضع شده است جدی و استوار بماند و تحریم های گسترده تری را آماده سازد.
با این حال او یادآور شد در جلسه دو روزه هیچ تصمیمی گرفته نخواهد شد.

اتحادیه اروپا قبلا تحریم هایی علیه روسیه برقرار ساخته است. پیشتر مقامات مالی اتحادیه گفتند تحریم ها هم اینک آهنک اقتصاد روسیه را کند کرده است.

کاترین اشتون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا هنگام ورود به جلسه گفت مهم است روسیه با عقب کشیدن نیروهایش نشان دهد در مورد کاهش تنش جدی است.
وزیر امور خارجه یونان گفت اتحادیه می خواهد سرانجام یک راه حل سیاسی برای بحران اوکراین پیدا شود.

از سوی دیگر، سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه، دولت موقت اوکراین را آلت دست غرب نامید و گفت «غرب نقش تعین کننده سرنوشت اوکراین را بر عهده گرفته است، در حالی که دولت لرزان کشور تاکنون استقلال عملی زیادی از خود نشان نداده است.»

او نبود احترام به حقوق شهروندان اوکراین و منافع منطق مختلف کشور را مسئول بحران دانست.

در رویدادی دیگر، وزیر دفاع روسیه روز جمعه گفت به تمام سربازان اوکرائینی در کریمه اجازه داده شد به اوکراین بروند، اما ۸ هزار نفر باقی ماندند و درخواست کرده اند به ارتش روسیه ملحق شوند.
XS
SM
MD
LG