لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۴:۱۶

نرخ افزایش دستمزدها در آمریکا به بالاترین میزان در ۲۰ سال گذشته رسید


تابلو استخدام. شهر آرلینگتون، ایالت ایلینوی (آرشیو)
تابلو استخدام. شهر آرلینگتون، ایالت ایلینوی (آرشیو)

افزایش میزان دستمزدها در آمریکا طی تابستان امسال جهشی قابل ملاحظه داشت که در بیست سال گذشته بی‌سابقه بوده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، چنین واقعیتی نشان‌دهنده افزایش توانایی افراد شاغل برای درخواست دستمزد بالاتر از شرکت‌هایی است که به شدت و به طرز کم‌سابقه‌ای به نیروی کار نیاز دارند.

وزارت کار ایالات متحده روز جمعه ۷ آبان اعلام کرد که دستمزدها در فصل سوم سال میلادی که به ماه سپتامبر ختم می شود، ۱.۵ درصد افزایش یافته است. ارزش مزایا در ماه‌های ژوئیه، اوت، و سپتامبر، نیز نه دهم درصد (۰.۹ درصد) افزایش داشت که بیش از دو برابر سه ماهه قبل از آن یعنی ماه‌های آوریل، مه، و ژوئن بود.

افراد شاغل برای اولین بار در دستکم دو دهه گذشته، «دست بالا» را در بازار کار دارند و دستمزد بالاتر، مزایای بیشتر، و ساعات کاری انعطاف‌پذیر مطالبه می‌کنند.

داده‌های دولتی نشان می‌دهند که با افزایش تعداد فرصت‌های کاری در بازار و کمبود نیروی کار، کسب‌و‌کارها مجبور شده‌اند برای جذب کارکنان بیشتر تلاش کنند.

بنا بر این داده‌ها، اگرچه افزایش میزان تورم در بعضی موارد بیشتر از افزایش دستمزدها بوده، ولی روی هم رفته افزایش دستمزدها با افزایش قیمت‌ها همگام بوده است.

به گفته اقتصاددانان، افزایش ۱.۵ درصدی دستمزها و حقوق‌ها در سه ماهه سوم سال ۲۰۲۱ بالاتر از افزایش ۱.۲ درصدی تورم در این مقطع است.

هر چند که در مقایسه با سال گذشته، میزان افزایش دستمزد و افزایش قیمت‌ها، به هم نزدیک‌تر هستند.

XS
SM
MD
LG