لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۰۳

خزانه‌داری آمریکا: جلوگیری از پرداخت جریمه کره‌جنوبی به سرمایه‌گذار ایرانی می‌توانست باعث جریمه‌های بیشتر شود


ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا (آرشیو)
ساختمان وزارت خزانه‌داری آمریکا (آرشیو)

به دنبال انتشار خبر پرداخت غرامت به یک سرمایه‌گذار ایرانی توسط کره جنوبی، یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده در پاسخ به پرسش‌های بخش فارسی صدای آمریکا گفت که پس از مشورت با وزارت خارجه مجوز خاصی را به این منظور صادر کرده است.

در پاسخ مکتوب یک سخنگوی وزارت خزانه‌داری ایالات متحده آمده است، مقررات ایالات متحده در خصوص تحریم‌های ایران شامل مفادی است که به طور کلی اجازه شروع و انجام مراحل قانونی، از جمله اقدامات مربوط به داوری علیه ایران را با رعایت شرایط خاص می‌دهد. درخواست‌ها برای تراکنش‌های خارج از چنین مجوزهایی به صورت موردی بررسی می‌شوند.

این سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا می‌گوید که دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری، اوفک، پس از مشورت با وزارت خارجه، مجوز خاصی را صادر کرده است که به دولت کره جنوبی اجازه می‌دهد تا از سیستم مالی ایالات متحده برای تسهیل پرداخت پول مربوط به رای داوری به گروهی از سرمایه گذاران خصوصی ایرانی به نام دیانی‌ها استفاده کند.

خبرگزاری رویترز می‌نویسد دیانی، خانواده سرمایه‌دار پشت گروه «انتخاب» است که در ایران لوازم الکترونیکی مصرفی عرضه می‌کند.

این سخنگوی وزارت خزانه‌داری همچنین تصریح کرده است که این داوری، شامل انتقال پول دولت ایران یا برداشت وجوه دولت ایران نبوده است بلکه پولی بود که بر اساس یک حکم داوری باید به خانواده دیانی پرداخت می‌شد.

در این پاسخ همچنین آمده است که اجازه ندادن به پرداخت پول رای داوری می‌تواند به شکایت‌های بیشتر علیه کره جنوبی در مجامع دیگر منجر شود، و همچنین باعث صدور احکام بزرگ‌تر جریمه‌ علیه دولت کره جنوبی، و به نفع سرمایه‌گذاران ایرانی شود.

این سخنگوی وزارت خزانه‌داری با تاکید بر این که کره جنوبی یک شریک ثابت قدم بوده و از تحریم های ایالات متحده و سازمان ملل حمایت کرده است، تصریح کرده است که این مجوز خاص به مذاکرات احیای برجام در وین مربوط نمی‌شود.

یک روز قبل از این، چهارشنبه ۲۲ دی ماه، وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرد ایالات متحده به سئول اجازه داده است که به «گروه دیانی» در ایران غرامت دهد. به گزارش خبرگزاری کره‌ای یونهاپ کره، این غرامت مربوط به مصالحه‌ای است که در سال ۲۰۱۸ با خانواده دیانی صورت گرفت.

یونهاپ می‌گوید که اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه داری ایالات متحده، اوفک، هفته گذشته در تاریخ ۶ ژانویه، مجوز خاصی صادر کرد که اجازه می‌دهد کره جنوبی به سرمایه‌گذار ایرانی که به طور ناموفق در سال ۲۰۱۰ تلاش کرد مالک «دوو الکترونیکز» شود، غرامت دهد.

پیشتر در هفته جاری، وزیر خارجه کره جنوبی با راب مالی، فرستاده ویژه آمریکا در امور ایران، در وین و در حاشیه مذاکرات مربوط به احیای برجام دیدار و گفت‌و‌گو کرد.

یونهاپ می‌نویسد که در ژوئن ۲۰۱۸، مرکز بین‌المللی حل و فصل اختلافات سرمایه‌گذاری (آی‌سی‌اس‌آی‌دی) به دولت کره جنوبی دستور داد حدود ۷۳ میلیارد وون (۶۳ میلیون دلار آمریکا) به خانواده دیانی بپردازد، اما این پرداخت به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران انجام نشده است.

وزارت خارجه کره گفت که مجوز خاص آمریکا، که به صورت موردی صادر می شود، به سئول اجازه می دهد تا از سیستم مالی ایالات متحده برای ارسال پول به خانواده دیانی استفاده کند. این خبرگزاری می‌نویسد که مقدار دقیق پولی که قرار است ارسال شود احتمالاً از طریق مشاوره های بعدی تعیین می شود.

XS
SM
MD
LG