لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۳۷

برایان هوک درباره نقش جمهوری اسلامی در مرگ بیش از ششصد آمریکایی در عراق چه گفت


عکس آرشیوی
عکس آرشیوی

برایان هوک نماینده ویژه ایران در وزارت خارجه آمریکا در یک نشست خبری برای نخستین بار به آمار قابل توجهی از اقدامات جمهوری اسلامی علیه ایالات متحده آمریکا اشاره کرد و گفت: ایران مسئول کشته شدن حداقل ۶۰۸ عضو ارتش آمریکا بوده است.

به گفته آقای هوک این رقم از گزارش‌های ارتش آمریکا که از طبقه بندی محرمانه خارج شده استخراج شده و معادل هفده درصد ارقام تمامی کشته شدگان پرسنل آمریکا در عراق، بین سالهای ۲۰۰۳ و ۲۰۱۱ است. علاوه بر این تعداد، هزاران عراقی نیز توسط گروه‌های نیابتی سپاه پاسداران کشته شده‌اند.

ژنرال جوزف دانفورد، رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا پیشتر این رقم را حدود ۵۰۰ تن ذکر کرده بود.

در آذر ماه ۱۳۹۷ دادگاه فدرال شهر واشنگتن (پایتخت آمریکا) به شکایت سربازان مجروح و خانواده‌های سربازان کشته شده در جنگ عراق در فاصله سال‌های ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۱ رسیدگی کرد.

این سربازان و خانواده‌ها در ادعانامه خود جمهوری اسلامی ایران را به دست داشتن در مجروح شدن یا مرگ عزیزانشان در عراق متهم و تقاضای خسارت کرده اند.

وکلای قربانیان می‌گویند جمهوری اسلامی ایران از طریق سپاه پاسداران و سپاه قدس و گروه های نیابتی اش همچون حزب الله لبنان و دیگر گروه های نیابتی عراق و با ارائه پول، آموزش نظامی، و ارائه تجهیزات علیه سربازان آمریکایی اقدام کرده است.

در این دادخواست آمده است که مقامات تهران علاوه بر آموزش این گروه‌ها، با پولشویی از مسیر برخی از بانک‌های اروپایی اقدام به تأمین مالی آن‌ها کردند تا با آن پول به خرید مواد منفجره برای تولید بمب‌های کنار جاده‌ای و استفاده از آنها توسط گروه‌های آموزش دیده شان، اقدام کنند.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG