لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۲:۳۴

جان کربی: آمریکا نقش کلیدی در آزادی دو گروگان آمریکایی از بند حماس ایفا کرد


جان کربی، هماهنگ‌کننده ارتباطات راهبردی کاخ سفید، روز جمعه نقش محوری ایالات متحده در آزادی دو گروگان آمریکایی حماس را تایید کرد. او گفت که آمریکا در سطوح مختلف برای آزادی این دو گروگان تلاش کرد و همچنین از نقش اسرائیل و قطر در این زمینه نیز تشکر کرد.

کربی در پاسخ به سوالی در مورد انگیزه‌های حماس برای آزادی گروگان‌ها گفت که دولت آمریکا از این موضوع اطلاعی ندارد، اما از این که این دو گروگان سالم و سلامت هستند، خوشحال است.

او همچنین تاکید کرد که آمریکا در عملیات نظامی اسرائیل در غزه مداخله نمی‌کند و از تلاش دولت بایدن برای به حداقل رساندن آسیب‌های جانبی این عملیات دفاع کرد.

ساعاتی پیش، جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا، نیز در بیانیه‌ای آزادی دو گروگان آمریکایی را تبریک گفت و گفت که دولت آمریکا همچنان برای آزادی سایر گروگان‌های آمریکایی در غزه تلاش خواهد کرد.

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، نیز روز جمعه در بیانیه‌ای تلویزیونی خبر داد که دو شهروند آمریکایی که از ۷ اکتبر در غزه در اسارت حماس بودند، آزاد شده‌اند. او گفت که این دو آمریکایی اکنون در اختیار مقامات اسرائیلی هستند و قرار است به زودی با خانواده‌های خود ملاقات کنند.

کربی در پایان سخنانش گفت که دولت آمریکا از آزادی این دو گروگان خوشحال است و از تلاش‌های همه طرف‌های درگیر برای دستیابی به این توافق قدردانی می‌کند.

XS
SM
MD
LG