لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۴۳

تحریم جدید ونزوئلا در پی برگزاری انتخابات پر حاشیه


ایالات متحده آمریکا در واکنش به انتخاب مجدد نیکلاس مادورو در انتخابات بحث بر انگیز ریاست جمهوری در این کشور نفت خیز و بحران زده آمریکای جنوبی، تحریمهای جدیدی را بر این کشور اعمال کرد.

در چارچوب تحریم‌های آمریکا که روز گذشته پرزیدنت دونالد ترامپ آن را امضا کرد، شرکت‌ها و افراد آمریکایی از هرگونه تعامل در صنعت نفت ونزوئلا ممنوع شدند.

نیکلاس مادورو از تصمیم آمریکا به شدت انتقاد کرد و گفت او در انتخابات با ۶۸ درصد آرا در برابر ۲۱ در صد آرای رقیبش به پیروزی رسیده است.

آمریکا این انتخابات را، که در آن آقای مادورو به عنوان پیروز برای تصدی امور کشور به مدت شش سال دیگر اعلام شد، جعلی عنوان کرده است.

مایک پنس معاون رئیس جمهوری آمریکا انتخابات اخیر ریاست جمهوری ونزوئلا را «قلابی» خواند.

مخالفان عمده مادورو در اقدامی اعتراضی، انتخابات را تحریم کرده بودند.

آقای پنس روز دوشنبه در بیانیه ای گفت، «انتخابات ونزوئلا قلابی بود، نه آزاد بود و نه منصفانه.»

میزان مشارکت در انتخابات اخیر ونزوئلا بسیار پایین بود و نیمی از جمعیت ونزوئلا در آن شرکت نکردند.

در طول دوران ریاست جمهوری مادورو، وضعیت اقتصادی ونزوئلا به مراتب بدتر از گذشته شده است و بسیاری از ونزوئلایی ها به کشورهای دیگر پناه برده اند.

جان سالیوان معاون وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود که ایالات متحده نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در ونزوئلا را به رسمیت نمی شناسد.

به گزارش رویترز، آمریکا به طور فعالانه در نظر دارد تحریم های نفتی علیه ونزوئلا اعمال کند.

۱۴ کشور در قاره آمریکا، از جمله همسایگان ونزوئلا مانند برزیل و کلمبیا، اعلام کردند که سطح روابط دیپلماتیک خود را با اعلام این نتایج کاهش خواهند داد.

مخالفان، مادورو را یک دیکتاتور می دانند. نظرسنجی ها نیز نشان می دهد اکثریت مردم ونزوئلا او را در بروز بحران اقتصادی مقصر می دانند. ارزش پول ونزوئلا در دولت مادورو سقوط زیادی کرده است. آمریکا به کشورهایی که میزبان پناهجویان ونزوئلایی است، کمک های مالی پیشنهاد کرده است.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا چند روز قبل رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را، که از متحدان اصلی مادورو است، به فهرست مقام هایی اضافه کرد که هدف تحریم های مالی قرار دارند.

واشنگتن، رئیس حزب سوسیالیست ونزوئلا را به قاچاق مواد مخدر و اختلاس متهم کرده است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG