لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۷

مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، پیروزی طالبان را تبریک گفت


مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان
مولوی عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان

پس از تحولات در حال وقوع در افغانستان و تصرف کابل توسط طالبان،‌ مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در پیامی «پیروزی بزرگ و چشم‌گیر» طالبان را تبریک گفت.

مولوی عبدالحمید روز سه‌شنبه ۲۶ مرداد ماه با انتشار این پیام، پیشروی گروه طالبان و ورود پیکارجویان آن گروه به کابل را پیروزی بزرگ و چشم‌گیر خواند و آن را نتیجه «جهاد، شهادت و صبر در راه حق در مقابل اشغالگران متجاوز و دولت دست‌نشانده و ناکارآمد و غرق در فساد» دانست.

او گفت «طالبان امروز، طالبان بیست سال قبل نیستند» و مدعی شد که پس از کسب «تجربه» در دیدگاه آنها تغییراتی به وجود آمده است، و «باید به طالبان فرصت داد.»

امام جمعه اهل سنت زاهدان همچنین از گروه طالبان خواست با عملکرد خود «ثابت کنند که نگرانی جامعه جهانی واقعیت» ندارد و از تمامی کشورها خواست «زمینه بازگشت آوارگان افغان به کشورشان را فراهم کنند.»

وی افزود: «انتظار می‌رود طالبان با به‌کارگیری شایستگان همه ادیان، مذاهب و اقوام افغان در راستای تشکیل دولت فراگیر اقدام نمایند.»

طالبان پیشتر طی سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ زمام قدرت در افغانستان را در دست داشتند و تفسیری بسیار سختگیرانه از قوانین اسلامی را به اجرا گذاشته بودند.

آنها که در سال ۲۰۰۱ و به دنبال حمله آمریکا به افغانستان در پی حملات ۱۱ سپتامبر از قدرت سرنگون شده بودند، در پی خروج نیروهای آمریکایی و ائتلاف از افغانستان با پیشروی‌های برق‌آسا و بدون رو‌به‌رو شدن با مقاومت قابل توجه نیروهای امنیتی و ارتش آن کشور، مراکز استان‌ها را یکی پس از دیگری تصرف کردند. افراد این گروه سرانجام روز یکشنبه گذشته توانستند پایتخت را تسخیر کنند و پس از ۲۰ سال بار دیگر به قدرت بازگردند.

حکمرانی طالبان بر اساس تفسیر سختگیرانه‌اش از شریعت اسلام بود. اعدام و شلاق زدن در ملاءعام رایج بود و زنان به شکل عمده از تحصیل یا کار منع شده و مجبور به پوشیدن برقع یا روبنده در بین عموم بودند. طالبان کتاب‌ها و فیلم‌های غربی را ممنوع کردند و آثار تاریخی دیگر سنت‌ها و فرهنگ‌ها از جمله تندیس یک هزار و ۵۰۰ ساله بودا در دره بامیان را نابود کردند.

XS
SM
MD
LG