لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۲۳:۲۷

در اعتراض به «ضدیت یونسکو با اسراییل»، آمریکا از این نهاد خارج می شود


مقر یونسکو که در پاریس قرار دارد.
مقر یونسکو که در پاریس قرار دارد.

وزارت خارجه ایالات متحده آمریکا رسما اعلام کرد در اعتراض به عملکرد «سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد» موسوم به یونسکو خارج می شود.

وزارت خارجه آمریکا پنجشنبه ۲۰ مهر در بیانیه ای اعلام کرد تصمیم ایالات متحده به خاطر مواضع ضد اسرائیلی این نهاد است.

در بخشی از این بیانیه اعلام شد: این تصمیم به راحتی گرفته نشده است و نمایانگر نگرانی آمریکا از افزایش تبعیض ها در یونسکو، نیاز به اصلاحات اساسی در این سازمان و ادامه تبعیض ضداسرائیلی در یونسکو است.

وزارت خارجه آمریکا می گوید «ایرینا بوکووا» مدیرکل یونسکو را در جریان تصمیم خود قرار داده است.

در ماههای اخیر نهاد یونسکو چند تصمیم علیه اسرائیل داشت. از جمله در اردیبهشت ماه گذشته، یونسکو در قطعنامه ای از اسرائیل به عنوان «نیروی اشغالگر» درخواست کرد حفاری های مداوم، کندن تونل و دیگر پروژه های خود را در شرق بیت المقدس متوقف کند. این قطعنامه موجب اعتراض شدید اسرائیل شد و بنیامین نتانیاهو نخست وزیر این کشور این قطعنامه را احمقانه نامید.

پیش از این هم، یونسکو با تصویب قطعنامه ای که ارتباط یهودیت را با اماکن مقدس در بیت المقدس زیر سوال می برد موجب اعتراض اسرائیل شده بود.

از زمان روی کار آمدن پرزیدنت ترامپ، دولت او به برخی مصوبات و قطعنامه های بین المللی اعتراض کرده است و آن را ضد اسرائیل نامیده است.

سه ماه پیش نیکی هیلی سفیر آمریکا در سازمان ملل، در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل از جو ضد اسرائیلی این نهاد انتقاد کرده بود.

مهرماه گذشته، دولت اسرائیل ضمن رد مفاد مطرح شده در قطعنامه‌ یونسکو درباره اورشلیم شرقی با عنوان «فلسطین اشغالی»، به نشانه اعتراض به تصویب چنین قطعنامه‌ای همکاری‌های خود را با این بخش فرهنگی سازمان ملل متحد تعلیق کرد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG