لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۳۶

در اعتراض به قطعنامه اورشلیم؛ اسرائیل همکاری با یونسکو را تعلیق کرد


دولت اسرائیل روز جمعه ضمن رد مفاد مطرح شده در قطعنامه‌ یونسکو درباره اورشلیم شرقی با عنوان «فلسطین اشغالی»، به نشانه اعتراض به تصویب چنین قطعنامه‌ای همکاری‌های خود را با این بخش فرهنگی سازمان ملل متحد تعلیق کرد.

شورای اجرایی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی ملل متحد، یونسکو، روز پنجشنبه پیش‌نویس قطعنامه‌ای را به تصویب رساند که در آن تنها به نام عربی-اسلامی «حرم شریف» در اورشلیم، که برای هر دو طرف یهودی و مسلمان مقدس است، اشاره شده است.

پیش‌نویس این قطعنامه که از سوی برخی کشورهای عربی منطقه ارائه شده است، همچنین عملیات حفاری در این نقطه و برخی ساخت و سازهای طرف اسرائیلی به منظور ساخت مسیرهای ویژه عبور و نیز احداث دیوار حائل در بخش قدیمی حبرون یا الخلیل را محکوم کرده است.

به گزارش آسوشیتدپرس، اسرائیلی‌ها و بسیاری از یهودیان جهان این قطعنامه را به عنوان جدیدترین نمونه از «تعصب ضداسرائیلی دیرینه» در سازمان ملل – که اسرائیل و همپیمانان آن در آن به مراتب کمتر از شمار کشورهای عربی و حامیان آنها هستند – می‌بینند.

نفتالی بنت وزیر آموزش اسرائیل روز جمعه اقدام شورای اجرایی یونسکو را « تصمیمی شرم‌آور برای نفی تاریخ و نادیده گرفتن ارتباط هزاران ساله یهودیان با اورشلیم و کوه معبد (معادل یهودی حرم شریف)» خواند و گفت به یونسکو اطلاع داده‌ایم که همکاری‌ خود را با آن تعلیق کرده‌ایم.

http://gdb.voanews.com/504DC5E1-F75B-4FFC-B4D1-9C2ABE3A6DD5.gif

XS
SM
MD
LG