لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۱۵

واکنش متفاوت اوکراین و روسیه به تصمیم آمریکا برای فروش سلاح به کی‌یف


پترو پروشنکو رئیس‌جمهور اوکراین
پترو پروشنکو رئیس‌جمهور اوکراین

دو روز بعد از تصمیم پرزیدنت ترامپ برای از سرگیری فروش سلاح به کی‌یف رهبران اوکراین و روسیه دو واکنش متفاوت نشان دادند. هرچند اوکراین از این تصمیم استقبال کردند اما روسیه آن را عامل «شعله ور» شدن آتش جنگ در شرق اوکراین نامید.

رئیس‌جمهور اوکراین روز شنبه دوم دی ضمن تقدیر از تصمیم آمریکا برای فروش دوباره سلاح به این کشور، در فیس بوک خود نوشت به خاطر رهبری دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا، موضع‌گیری شفاف همه دوستان آمریکایی‌مان و حمایت نیرومند هر دو حزب آمریکا از اوکراین سپاسگزارم.

این در حالی است که روسیه ناخشنودی خود را از تصمیم آمریکا ابراز کرد. سرگئی ریابکوف معاون وزیر خارجه روسیه اعلام کرد تصمیم آمریکا باعث می‌شود که جنگ اوکراین مرگبارتر شود و روسیه مجبور است به آن پاسخ بدهد.

از زمان برقراری آتش بس در اوکراین، آمریکا فروش سلاح به این کشور را متوقف کرده بود، اما دولت ترامپ روز جمعه اول دی اجازه تحویل سلاح به اوکراین را صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری عصر چهارشنبه خود در شهر واشنگتن این خبر را اعلام کرد.

به گفته هدر نائورت، دولت آمریکا مستقیما به کی‌یف سلاح نفروخته، اما اجازه داده اوکراین از شرکت‌های آمریکایی این تجهیزات را بخرد.

سخنگوی وزارت خارجه دولت پرزیدنت ترامپ همچنین گفت که این وزارتخانه روز ۱۳ دسامبر کنگره را در جریان این تصمیم گذاشته است.

خانم نائورت تاکید کرد که دو دولت قبلی آمریکا مجوز فروش این سلاح‌ها را به اوکراین صادر کرده بودند و این موضوع جدیدی نیست.

به گزارش رویترز، اسناد وزارت خارجه نشان می‌دهند اوکراین قبل و بعد از الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه از آمریکا سلاح خریداری کرده است.

واشنگتن و متحدان اروپایی آن مسکو را به حمایت از جدایی طلبان شرق اوکراین متهم کرده و علیه روسیه تحریم هایی را اعمال کرده اند.

وزیر خارجه آمریکا اواسط آذر گفت باید روسیه را بابت افزایش خشونت در اوکراین مقصر دانست و افزود این مساله مانعی عمده در بهبود روابط با آن کشور است.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG