لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۳۶

کری: انتظار رای خروج بریتانیا را نداشتیم اما به آن احترام می گذاریم


جان کری و فدریکا موگرینی در یک کنفرانس خبری، دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵
جان کری و فدریکا موگرینی در یک کنفرانس خبری، دوشنبه ۷ تیر ۱۳۹۵

وزیر خارجه آمریکا که در سفر اروپایی به سر می برد در یک نشست خبری به همراه مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت که هرچند نتیجه همه پرسی بریتانیا آنطور که می خواسته، نشد، اما او به نتیجه این همه پرسی احترام می گذارد.

جان کری روز دوشنبه در بروکسل با فدریکا موگرینی دیدار کرد. این اولین دیدار مقام های عالی آمریکا و اتحادیه اروپا بعد از رای بریتانیا به خروج از اتحادیه اروپا است.

آقای کری بعد از این دیدار، در یک کنفرانس خبری شرکت کرد و گفت هر چند نتیجه همه پرسی در بریتانیا آنطور که ما می خواستیم، نبود اما باید به نتیجه همه پرسی در چارچوب روند دموکراتیک احترام گذاشت.

وزیر خارجه ایالات متحده افزود: آمریکا به قدرت اتحادیه اروپا توجه دارد. مساله مهم اکنون تمرکز بر منافع و ارزش های مشترک با انگلیس است.

جان کری درباره خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا هم گفت به طور قطع این موضوع تبعاتی خواهد داشت اما آمریکا در حد توان خود، سعی می کند دوره گذار خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا با مشکلات کمتری انجام شود.

جان کری روز یکشنبه به ایتالیا سفر کرد. سفر او به رم در حالی برگزار شد که وی دیداری با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل داشت.

آقای کری بعد از رم، به بروکسل، مقر اتحادیه اروپا سفر کرد.

وزیر خارجه آمریکا در یک نشست خبری در بروکسل گفت "نتیجه این رای آن طوری که پرزیدنت اوباما و من و دیگران می خواستند نبود، اما این معنی دموکراسی است و باید به آن احترام بگذاریم. و اکنون وظیفه رهبران است که رای مردم را به اجرا بگذارند و آن را به نحوی انجام دهند که مسئولانه، قابل درک و اندیشمندانه است و امیدوارم راهبردی باشد."

جان کری با بیان این که خروج بریتانیا باید به نحوی حساب شده و اندیشمندانه صورت گیرد که بازار جهانی شاهد کمترین اختلال باشد، گفت "مهم‌ترین موضوع این است که ما در مقام رهبران، در روند خروج بریتانیا تا جایی که ممکن است، تداوم، ثبات و قطعیت بوجود آوریم تا بازار درک کند راه هایی وجود دارد که اختلال در بازار به حداقل برسد، راه هایی وجود دارد که هوشمندانه در مسیری پیشرفت کنیم که ارزش ها و منافع مشترکمان حفظ شوند."

نشست رهبران اروپا

همزمان با سفر و دیدارهای جان کری، روز سه شنبه سران کشورهای آلمان، فرانسه و ایتالیا در برلین آلمان دیدار کنند. این دیدار از سری ملاقاتهای رهبران اتحادیه اروپا است.

روز سه شنبه همچنین در جلسه دو روزه رهبران کشورهای اروپایی در بروکسل بلژیک، بر روی مساله خروج بریتانیا بحث خواهد شد.

قرار است دیوید کامرون، نخست وزیر بریتانیا در مراسم شام این نشست سخنرانی کند.

بعد از این سخنرانی آقای کامرون نشست را ترک می کند و روز چهارشنبه در نشست رهبران اتحادیه اروپا حضور نخواهد داشت.

جان کری قرار است بعد از بروکسل به لندن سفر و با دیوید کامرون دیدار کند.

شرایطی که آقای کری در لندن با آن مواجه می شود، گویای ابهام در روند تحولات سیاسی است. دیوید کامرون از حزب محافظه کار روز جمعه تصمیم به استعفایش از مقام نخست وزیری را اعلام کرد و در حزب اپوزیسیون، حزب کارگر، فشاری فزاینده برای استعفای جرمی کوربین رهبر آن وجود دارد که او را متهم می کنند، با تمام توان برای شکست دادن موافقان خروج از اتحادیه اروپا در حزب کارگر تلاش نکرده است.

موضع رسمی حزب کارگر باقی ماندن در اتحادیه اروپا بود.

استفان کیناک نماینده این حزب در پارلمان می گوید قابلیت آقای کوربین برای رهبری حزب کارگر مورد تردید است. او گفت "کوربین باید به این سئوال اصلی پاسخ بدهد که آیا صادقانه اعتقاد دارد که رهبر مناسبی برای حزب کارگر در انتخابات عمومی است. به ویژه در چارچوب وظیفه پیچیده و بزرگی که در مذاکرات برای خروج با آن مواجهیم."

از سوی دیگر وزیر اول کابینه اسکاتلند، نیکلا استرجن، رهبران سیاسی بریتانیا را به عدم صلاحیت متهم کرده است. اسکاتلند در همه پرسی روز پنجشنبه با اکثریت آرا به باقی ماندن در اتحادیه اروپا رای داد. خانم استرجن پس از آن که اکثریت مردم بریتانیا به خروج رای دادند گفت در تلاش برای باقی نگاه داشتن اسکاتلند در اتحادیه اروپا، ممکن است به برگزاری رفراندوم برای جدایی از بریتانیا اقدام کند.

XS
SM
MD
LG