لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۲۴

پس از رای بریتانیا به ترک اتحادیه اروپا جو بایدن در دوبلین خواستار آرامش ایرلندی ها شد


جو بايدن، معاون رياست جمهوری آمريکا در ديدار از دوبلين، پايتخت ايرلند در زمينه خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا در پيامی خطاب به ايرلندی ها گفت اميد خود را از دست ندهند.

معاون وزارت خارجه آمریکا مردم ایرلند شمالی را به خویشتنداری در مقابل نتیجه رفراندوم خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا ترغیب کرد.

ایرلند شمالی در رفراندوم روز پنجشنبه با نتیجه ۵۶-۴۴ درصدی به ماندن در اتحادیه رای داد.

بایدن که در ضیافت شام چهلمین مراسم سالگرد تشکیل نهاد دوستان ایرلند سخن می گفت افزود: "تصمیم به ترک اتحادیه اروپا برخی تردیدهای اقتصادی را موجب می شود."

نهاد دوستان ایرلند سالانه در مراسمی با حضور دوستان این کشور کمک مالی برای تداوم اقدامات فرهنگی و صلح طلبانه این نهاد برگزار می کند. جو بایدن در خانواده ای ایرلندی تبار متولد شده است.

بایدن گفت: "وقت آن رسيده که چشممان را به تاريخی نوين بگشاييم و تاريخ نوينی بنگاريم. بايد اطمينان يابيم که فرزندان ايرلند شمالی، کاتوليک ها، و پروتستان ها در کنار يکديگر بزرگ شوند، با هم زندگی کنند، با هم ياد بگيرند و هرگز زير بار کابوس دردسر و گرفتاری نروند. از اين رو رهبران بايد برای رسيدن به صلح دست به خطر بزنند."

جو بايدن در ادامه از ايرلندی ها خواست با وجود خروج بريتانيا از اتحاديه اروپا اميد خود را از دست ندهند، بدانند که به چه پيشرفتی دست يافته اند، و هنوز راه زيادی در پيش دارند.

XS
SM
MD
LG