لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۵۴

دیدار سه ساعته وزیر خارجه آمریکا و اردوغان


رکس تیلرسون وزیر خارجه آمریکا در بخش دیگر سفر خود به خاورمیانه، در آنکارا دیداری سه ساعته با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه داشت. این دیدار که به نظر می رسد بدون حضور مترجم برگزار شد، در پی درگیری های ترکیه در مناطق کرد نشین سوریه صورت گرفته است.

محور اصلی گفتگوهای وزیر خارجه آمریکا در ترکیه پیرامون حمایت آمریکا از «یگان های مدافع خلق کرد» سوریه است که با داعش می جنگند در حالی که ترکیه آنها را گروه تروریستی قلمداد می کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزیرخارجه آمریکا در واکنش به در خواست ترکیه دایر بر بازپس گرفتن جنگ افزارهای سنگین از «یگان های مدافع خلق کرد» سوریه می گوید واشنگتن به «یگان های مدافع خلق کرد» سوریه سلاح سنگین نداده است که بخواهد آنها را بازپس بگیرد.

در حالی که تلاش آمریکا در شکست کامل داعش در خاورمیانه و سایر مناطق جهان است ترکیه به دلیل مخالفتی که با کردهای سوریه دارد با آمریکا در این زمینه اختلاف نظر پیدا کرده و می گوید آمریکا از یک گروه تروریست برای شکست دادن گروه تروریستی دیگر استفاده می کند.

آمریکا با حمایت از «یگان های مدافع خلق کرد» توانسته است داعش را از مناطق عمده سوریه و از جمله رقه پایتخت خلافت اسلامی بیرون براند.

آنکارا همچنین خواستار آنست که آمریکا «یگان های مدافع خلق کرد» را از سوریه بیرون ببرد. درخواستهای ترکیه از آمریکا در دیدار روزهای پنج شنبه و جمعه رکس تیلرسون از آنکارا و گفتگو با مقامهای دولت اردوغان مطرح می شود.

این نگرانی های آنکارا درحاشیه دیدار روز پنجشنبه وزیران دفاع ناتو دربروکسل نیز مطرح شد و نورالدین چانیکلی وزیر دفاع ترکیه با جیم متیس همتای آمریکائی در این زمینه گفتگو کردند.

وزیردفاع آمریکا پس از این دیدار، در گفتگو با خبرنگاران، مذاکره با همتای ترک را صادقانه و صریح توصیف کرد و گفت اختلاف نظرهائی وجود دارد.

جیم متیس گفت: زمینه های مشترکی در کنار زمینه های نامشترک وجود دارد و البته انتخاب جنگ گزینه بدی است و ما به تلاش ها برای تضمین دادن به همکاریها و رفع نگرانی های ترکیه ادامه خواهیم داد.

آقای متیس از ترکیه خواسته تمرکزش را بر به شکست رساندن داعش بگذارد و نگذارد این گروه تروریستی بار دیگر در سوریه به بازسازی خود بپردازد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG