لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۷ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۰:۱۸

اردوغان در روسیه؛ پوتین: حل بحران سوریه هدف مشترک مسکو و آنکارا است


این دیدار اولین دیدار روسای جمهوری دو کشور بعد از اختلافات دو سال اخیر است.
این دیدار اولین دیدار روسای جمهوری دو کشور بعد از اختلافات دو سال اخیر است.

رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در سن پترزبورگ با ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه دیدار کرد. این دیدار از دو جهت اهمیت دارد. سفر آقای اردوغان اولین سفر خارجی او بعد از کودتای ماه پیش در ترکیه است. همچنین این اولین دیدار مقام های عالی دو کشور بعد از تنش ها بین دو کشور ترکیه و روسیه در دو سال اخیر است.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز سه شنبه گفت حل بحران سوریه هدف مشترک روسیه و ترکیه است و امکان دارد این دو کشور برای رسیدن به این هدف، اختلافاتشان را حل و فصل کنند.

پوتین که این سخنان را پس از دیدار با رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه ایراد کرد گفت دیدگاه روسیه به سوریه همواره با ترکیه همسو نبوده ولی دو طرف درباره مذاکره بیشتر و جستجوی راه حل توافق دارند.

پوتین به خبرنگاران گفت: "می توانیم نظرات و رویکردهایمان را همسو کنیم."

رهبران روسیه و ترکیه در حالی به سوی گرم کردن روابط آنکارا و مسکو گام برداشته اند که الکسی اولیوکایف وزیر اقتصاد روسیه نیز روز سه شنبه از احتمال باز شدن بازار روسیه به روی صادرات مواد خوراکی از ترکیه تا پایان سال جاری میلادی خبر داد.

اولیوکایف گفت ابتدا باید محصولات ترکیه را کنترل کیفی کرد.

این دیدار با تعارف های جاری برگزار شد. آقای اردوغان گفته، پوتین دوست من است. رئیس جمهوری روسیه هم در واکنش سفر اردوغان را اراده برای ادامه گفت و گو ها نامیده است.

ده ماه پیش، در آذر ماه یک هواپیمای جنگنده روسیه که درگیر عملیات علیه شورشیان در سوریه بود، از سوی ترکیه هدف قرار گرفت. دولت ترکیه مدعی بود که این هواپیما حریم هوایی این کشور را نقض کرده است. بعد از این اتفاق، روسیه روابط دیپلماتیک به ترکیه را قطع کرد.

به تازگی آقای اردوغان به خاطر سرنگون کردن جنگنده روسیه که به کشتن دو خلبان آن منجر شد، از روسیه عذرخواهی کرد.

سفر بعد از رفع کودتا

سفر آقای اردوغان بعد از کودتای نافرجام بخشی از ارتش علیه او، اولین سفر خارجی رئیس جمهوری ترکیه محسوب می شود.

در هفته های اخیر آقای اردوغان از کشورهای غربی انتقاداتی کرد و حتی گفت "متاسفانه غرب از کودتا دفاع می‌کند و در کنار طراحان آن ایستاده است. کسانی که ما تصور می‌کردیم دوستان ما هستند."

او همچنین رئیس ستاد فرماندهی ارتش آمریکا در خاور میانه، را به حمایت از کودتای نافرجام در ترکیه متهم کرده بود.

اشاره آقای اردوغان می تواند به حضور فتح اﻟله گولن در آمریکا باشد. این روحانی مخالف اردوغان در آمریکا زندگی می کند. آقای اردوغان او را مسئول کودتای نافرجام این کشور معرفی می‌کند و از آمریکا خواسته‌ که او را به ترکیه مسترد کند؛ اما آمریکا می گوید مدارک کافی برای این ادعا و استرداد آقای گولن وجود ندارد.

البته کشورهای غربی و مقام های آمریکایی علیه کودتای نافرجام ترکیه ۲۵ تیر ماه موضع گرفته اند. با این حال کشورهای غربی از اردوغان در برخورد شدید با متهمان مرتبط با این کودتا انتقاد کرده اند.

در هفته های اخیر دولت و نهادهای امنیتی ترکیه بیش از ۲۶ هزار نفر را بازداشت کرده اند.

XS
SM
MD
LG