لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۵۶

بازرس ویژه تحقیقات نقش روسیه در انتخابات آمریکا، «هیئت عالی منصفه» تشکیل داد


آقای مولر مسئول تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا و ارتباط احتمالی کارزار دونالد ترامپ با این کشور است.
آقای مولر مسئول تحقیقات درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا و ارتباط احتمالی کارزار دونالد ترامپ با این کشور است.

رابرت مولر، بازپرس ویژه تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا و ارتباط احتمالی کارزار دونالد ترامپ با این کشور یک «هیئت عالی منصفه» تشکیل داد. این هیئت وظیفه بررسی مدارک را دارد و نظر بدهد که این مدارک محکمه پسند است یا خیر. این هیئت وظیفه بررسی گناهکار بودن را ندارد اما درباره اینکه قابلیت اعلام جرم علیه اشخاص یا نهاد مورد سوال قرار می گیرد.

وال استریت جورنال روز پنجشنبه گزارش داد تشکیل هیئت عالی منصفه از سوی آقای مولر، برای صدور احضاریه‌ برای افرادی است که در دیدار ژوئن سال پیش با یک وکیل روس مظنون به ارتباط با کرملین، شرکت داشته اند. در آن دیدار علاوه بر پسر ارشد پرزیدنت ترامپ و داماد او که هم اکنون جزو مشاورین ارشدش در کاخ سفید است ، اولین رئیس ستاد انتخاباتی او نیز شرکت داشتند. این وکیل روس گفته بود اطلاعات زیان‌آوری در مورد خانم کلینتون دارد.

سی ان ان می گوید تشکیل هیئت منصفه عالی توسط بازپرس ویژه تحقیق نشان از «پیشرفت تحقیقات» دارد.

واکنش پرزیدنت ترامپ

پرزیدنت ترامپ در جمع انبوهی از هواردانش در ایالت ویرجینیای غربی، پیامدهای مرتبط با اتهام دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته ریاست جمهوری این کشور را کاملا ساختگی توصیف کرد.

آقای ترامپ با اشاره به تحقیقات جاری کنگره و وزارت دادگستری درباره اتهام دخالت روسیه در انتخابات سال گذشته آمریکا و همچنین احتمال تبانی بین کارزار او و مقامات روسیه گفت که این موضوع داستانی بیش نیست.

وی گفت: این داستان روسیه کاملا ساختگی است. عملا بهانه برای سرپوش گذاشتن بر سنگینترین شکست در تاریخ سیاسی آمریکاست. همه سروصدا سر همین است.... چون بهانه دیگری ندارند، درباره آن حرف می زنند. بازپرس ویژه باید درباره حذف سی و سه هزار ایمیل هیلاری کلینتون تحقیق کند.

اشاره پرزیدنت ترامپ به استفاده خانم کلینتون از سرور شخصی خود در زمان تصدی وزارت خارجه بود. بر پایه تحقیقات پلیس فدرال، گرچه خانم کلینتون در این امر کاملا بی مهابا عمل کرده اما عملی مجرمانه صورت نگرفته است.

انتصاب رابرت مولر بعد از آن صورت گرفت که رئیس جمهوری آمریکا جیمز کومی رئیس وقت اداره تحقیقات فدرال موسوم به اف بی آی را عزل کرد. این اقدام با واکنش اعضای دو حزب در کنگره آمریکا منجر شد چون آقای کومی سرگرم تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات بود.

بعد از این بود که معاون وزارت دادگستری آقای مولر را به عنوان بازپرس ویژه تحقیق درباره نقش روسیه در انتخابات آمریکا و ارتباط احتمالی کارزار دونالد ترامپ با این کشور منصوب کرد. وزیر دادگستری به خاطر دیدارهایی که با سفیر وقت روسیه در آمریکا داشت، پیشتر خود را از دخالت در این حوزه کنار کشیده بود.

آقای مولر، پیش از جیمز کومی، رئیس پلیس اف بی آی بود.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG