لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۹ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۰:۲۷

کاخ سفید گزارش‌ها درباره درخواست ترامپ برای توقف تحقیقات روسیه توسط اف‌بی‌آی را رد کرد


رسانه ها می گویند آقای ترامپ ار رئیس اف بی آی خواسته بود به تحقیقات درباره فلین پایان دهد.
رسانه ها می گویند آقای ترامپ ار رئیس اف بی آی خواسته بود به تحقیقات درباره فلین پایان دهد.

در حالیکه برخی رسانه های آمریکا گزارش داده اند رئیس جمهور آمریکا از جیمز کومی مدیر اف بی آی خواسته بود به بخشی از تحقیقات درباره ارتباط با روسیه پایان دهد، کاخ سفید این گزارش ها را رد کرد.

سه شنبه شب ۲۶ اردیبهشت به وقت واشنگتن، نیویورک تایمز و بعد واشنگتن پست نوشتند، یک یادداشت از رئیس برکنار شده پلیس فدرال آمریکا نشان می دهد که دونالد ترامپ از جیمز کومی درخواست کرد بود تا تحقیقات درباره رابطه «مایکل فلین» مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید با روسیه را متوقف کند.

نیویورک تایمز با انتشار بخش هایی از این یادداشت، نوشت ترامپ به کومی گفته بود که «من امیدوارم شما اجازه دهید این موضوع ختم شود».

به گزارش رویترز،‌ یک دستیار جیمز کومی در اف بی آی، تایید کرده این یادداشت را دیده است و صحت دارد.

ساعتی بعد از انتشار این گزارش، یک مقام ارشد دولت در اطلاعیه اعلام کرد این گزارش درست نیست. در این اطلاعیه کوتاه آمده، آنچه گزارش شده تصویر درست و دقیقی از گفت و گو بین پرزیدنت و آقای کومی نیست.

این مقام کاخ سفید گفت: رئیس جمهور بارها گفت ژنرال فلین یک مرد خوب است که به کشورش خدمت کرده است. رئیس جمهور هرگز از آقای کومی یا هیچ کس دیگر نخواست به تحقیقاتی، از جمله تحقیقات درباره ژنرال فلین پایان دهد.

افزایش نگرانی ها درباره نقش روسیه

به گزارش صدای آمریکا،‌ گزارش جدید نگرانی ها درباره تلاش دولت برای توقف تحقیقات را افزایش می دهد.

چهارشنبه گذشته دونالد ترامپ ناگهان رئیس اف بی آی را اخراج کرد. دموکرات ها گفتند این اقدام رئیس جمهوری برای تاثیر در تحقیقاتی است که ارتباط احتمالی روسیه در انتخابات آمریکا را بررسی می کند.

واکنش ها در کنگره

گزارش رسانه ها درباره یادداشت مکالمه پرزیدنت ترامپ و رئیس وقت اف بی آی بازتاب های زیادی در بین اعضای کنگره داشته است.

چاک شومر رهبر اقلیت دموکرات در سنای گفت گزارش نیویورک تایمز را «تکان دهنده» نامید و گفت آمریکا آزمون بی سابقه ای را پشت سر می گذراند.

در میان جمهوریخواهان هم حزبی آقای ترامپ نیز برخی واکنش تندی نشان دادند. جان مک‌کین سناتور ارشد جمهوریخواه گفته رسوایی های دولت ترامپ اکنون به ابعاد واترگیت رسیده است.

واترگیت رسوایی بود که در نهایت موجب شد برای اولین بار یک رئیس جمهوری آمریکا استعفا دهد. ریچارد نیکسون،‌ رئیس جمهوری وقت آمریکا بعد از فاش شدن نقش دولت در شنود ستاد انتخاباتی حزب رقیب (دموکرات) توسط اف بی آی، پیش از محاکمه از سمت خود استعفا داد.

سه شنبه همچنین، جیسون شافتز از اعضای ارشد کمیته نظارتی مجلس نمایندگان در نامه به اف بی آی، خواستار ارایه همه مکاتبات و یادداشت های مربوط به دیدار و تماس های بین رئیس جمهوری و جیمز کومی شد.

https://gdb.voanews.com/DB8B35EC-8161-4D0C-8176-61890B65E8A4.gif

XS
SM
MD
LG